Co to jest pozycjonowanie strony WWW ?

Działania, które mają na celu umieszczenie danej strony jak najwyżej w wynikach wyszukiwania (ang. SERP - Search Engine Results Position) nazywamy pozycjonowaniem. Często na pozycjonowanie używa się skrótu SEO od angielskich słów Search Engines Optimization co oznacza optymalizację strony internetowej w celu osiągnięcia wyższej pozycji w wynikach wyszukiwania. Istnieje wiele różnych technik pozycjonowania, ale generalnie możemy podzielić je na dwie grupy. Pierwszą stanowi tzw. pozycjonowanie naturalne, drugą - techniki manipulacyjne inaczej zwane technikami spamerskimi.

Pozycjonowanie naturalne polega ogólnie mówiąc na podnoszeniu atrakcyjności strony internetowej w sposób naturalny czyli poprzez zamieszczanie na niej ciekawych treści, budowaniu bogatej zawartości serwisu oraz przestrzeganie regulaminów wyszukiwarek. Pozycjonowanie naturalne zależy od wielu czynników. Kluczowe znaczenie ma tutaj przede wszystkim poprawna budowa naszej strony internetowej, odpowiednia optymalizacja kodu tej strony, odpowiednio dobrane słowa i frazy kluczowe oraz popularność naszej strony, która zależy przede wszystkim od ilości odnośników do niej prowadzących.

Techniki manipulacyjne polegają na dążeniu do obejścia mechanizmu wyszukującego w celu uzyskania wyższej pozycji. Jako przykład można podać stosowanie dwóch różnych zawartości witryny – inna dla normalnych użytkowników witryny a inna dla robotów wyszukiwarki. Techniki takie są ryzykowne, gdyż jeśli będziemy pozycjonować niezgodnie z regulaminem czy zasadami danej wyszukiwarki możemy narazić się na poważne konsekwencje. W skrajnym przypadku pozycjonowana strona może zostać całkowicie usunięta z indeksu wyszukiwarki czyli w ogóle nie będzie pojawiać się w wynikach wyszukiwania.