Pozycjonowanie - Katalogi stron

Jednym z ważniejszych elementów, mających wpływ na pozycję strony w wyszukiwarce, jest liczba zewnętrznych linków wskazujących na pozycjonowaną stronę. Dlatego ważne jest, aby takich linków zdobyć możliwie dużo. Najprostszą drogę do zdobycia linków jest umieszczenie strony w katalogu stron.

Katalog stron to nic innego jak strona internetowa, gdzie umieszczone są adresy innych stron WWW, podzielone na kategorie. W sieci istniej całe mnóstwo różnego rodzaju katalogów. Umieszczenie wpisu w katalogu zazwyczaj jest darmowe, choć zdarzają się i takie gdzie za zamieszczenie wpisu pobierana jest niewielka opłata – zazwyczaj poniżej 10 zł. Niektóre katalogi stosują dwie możliwości zamieszczenia swojego wpisu – płatny i oraz darmowy. Tak jest w przypadku katalogu prowadzonego przez Onet.pl, przy czym wpis odpłatny pojawia się od razu, a na zamieszenie wpisu darmowego należy poczekać, aż zostanie zatwierdzony przez moderatorów i może potrwać to nawet kilka tygodni.

Największym i najbardziej znanym katalogiem stron jest DMOZ – http://dmoz.org. Jest to katalog powiązany z wyszukiwarką Google a redagowany przez społecznych redaktorów. Posiada aktualnie około miliona skatalogowanych stron internetowych, którymi opiekuje się około 50 tyś wolontariuszy. Swoje katalogi prowadzą portale jak Onet czy Wirtualna Polska.

Podczas dodawania strony do katalogu należy zadbać o kilka rzeczy. W pierwszej kolejności należy przygotować zwięzły opis zamieszczanej witryny. Zazwyczaj mamy do wykorzystania 300 znaków, ale wartość ta może być inna, w zależności od katalogu. Następnie potrzebne będą słowa kluczowe związane ze stroną. Na koniec, trakcie dodawania wpisu, należy wybrać kategorię tematyczną, w jakiej zostanie umieszczona dodawana strona. Kategorii zazwyczaj można wybrać więcej niż jedną. Oprócz tego większość katalogów posiada dodatkowe wymagania, jak choćby nie zamieszczanie stron lustrzanych – z taką samą treścią, różniących się jedynie adresem URL itp., dlatego najpierw należy zapoznać się z regulaminem zamieszczania strony w danym katalogu.