Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze to technika, która pozwala na bardzo szybkie pisanie bez konieczności patrzenia na znaki znajdujące się na klawiaturze. Jest ona niezwykle przydatna i bardzo oszczędza czas.
Czy warto uczyć się szybkiego pisania?
Jeśli ktoś zastanawia się, czy w ogóle warto uczyć się bezwzrokowego pisania to odpowiedź może być tylko jedna. Tak, warto! Dzięki temu zaoszczędzimy dużo czasu i uczynimy swoją pracę dużo wygodniejszą. Szybkie pisanie przydaje się bardzo osobom wykonującym wszelkie prace biurowe. Jeśli więc ktoś chce zwiększyć swoje szanse na rynku pracy powinien koniecznie posiąść taką umiejętność.
Ile trwa nauka bezwrokowego pisania na klawiaturze?
Wiele osób w ogóle nie podejmuje próby nauczenia się szybkiego pisania, bo jest przekonanych, że taka nauka będzie żmudna i bardzo długa. Nie jest to prawą, bo bezwzrokowego pisania na klawiaturze można nauczyć się w kilka tygodni. Bardzo ważna natomiast będzie systematyczność i dokładne wykonywanie ćwiczeń. Błędem jest tutaj chodzenie na skróty. Wiele osób przeskakuje ćwiczenia, bo chce się nauczyć szybciej. Inni pomijają na przykład naukę rzadziej używanych litera takich jak „q” czy „v” a to duży błąd, bo w praktyce okazuje się, że są one potrzebne chociażby przy przepisywaniu tekstów w obcych językach.
Jak wygląda nauka bezwzrokowego pisania na klawiaturze?
Do nauki bezwzrokowego pisania służą liczne programy, które można pobrać na swój komputer. Obecnie dostępne są także strony online, gdzie można przejść przez wszystkie lekcje. Podstawą przy nauce bezwzrokowego pisania jest prawidłowe układanie palców na klawiaturze. Do każdego palca na stałe przypisane są określone litery i znaki i trzeba się tego ściśle trzymać. Przewidziane jest także wyjściowe ułożenie palców obydwu dłoni, do którego zawsze wracamy po napisaniu liter z innych rzędów. Osoby, które nie chcą tego przestrzegać mają największe problemy z nauką. Cały proces polega na wykonywaniu ćwiczeń z wieloma powtórzeniami. Najpierw uczymy się pisać poszczególne litery. Przykładowo w pierwszej lekcji zaczynamy od nauki czterech liter: A, S,D, F przynależących do lewej ręki. Później będą kolejne i kolejne. Dopiero po przejściu wszystkich znaków z klawiatury zaczniemy pisać krótkie wyrazy i na koniec zdania. Jako podpowiedzi możemy na ekranie zobaczyć widok klawiatury z podświetloną, żądaną aktualnie w ćwiczeniu literą. Mamy także podpowiedź odnośnie palca, którym daną literę należy napisać. Gdy zrobimy błąd mamy podświetlenie na czerwono albo sygnał dźwiękowy. Aby przejść dalej musimy się poprawić. Niektóre programy po przejściu nauki umożliwiają także zrobienie sobie testu szybkości pisania.
Bezwzrokowe pisanie na klawiaturze – podsumowanie
Jak widać nauka bezwzrokowego pisania nie jest trudna wymaga tylko determinacji i systematyczności. Po prostu każdego dnia na przykład dwa razy dziennie trzeba poświęcić kwadrans na wykonanie ćwiczeń. Warto mieć na uwadze, że jest to metoda, która wykorzystuje pamięć ruchu. Nie warto, więc oszukiwać w trakcie nauki i podglądać literki. Cała sztuka polega na tym, aby nauczyć swoje palce reagować na odpowiednie znaki a z czasem przychodzi to już automatycznie.
Przeczytaj: Copywriter co to?