Błędy początkującego programisty

W dzisiejszych czasach wiele osób myśli i marzy o karierze programisty. Sporo osób decyduje się na zmianę zawodu skuszona wysokimi zarobkami i dość dużą swobodą pracy. Pierwsze kroki w nowym zawodzie bywają jednak trudne i początkujący programista popełnia wiele błędów, które na pewno łatwiej będzie ominąć po lekturze tego artykułu.

1. Pisanie kodu bez planu

Tworzenie wysokiej jakości kodu nie przychodzi łatwo. Chyba, że mamy talent i urodziliśmy się z umiejętnością kodowania. Ale nawet najlepsi w tym fachu muszę podejść do napisania kodu z planem, co tak właściwie chcą osiągnąć.

Napisanie dobrego kodu powinno zamknąć się w kilku krokach: przemyśl, zrób research, zaplanuj, napsz, sprawdź, zmodyfikuj.

Często początkujący programiści wykazują się dużym optymizmem przystępując do pisania kodu bez planu i przemyślenia. O ile w przypadku niewielkich aplikacji to nie jest tak duży problem, to w przypadku dużych, złożonych projektów to nie jest dobre podejście.

Odpowiedzialne programowanie na wysokim poziomie polega na czytaniu poprzedniej wersji kodu, wyszukiwaniu rozwiązania pasującego do danego systemu, a następnie na pisaniu małych modułów nadających się do testowania.

2. Zbyt dużo planowania przed pisaniem kodu

Drugim najczęstszym błędem jest z kolei przerost planowania. Tu nie sprawdza się zasada: od przybytku głowa nie boli.

Nie warto starać się szukać planu idealnego, bo taki w świecie programowania nie istnieje. Plan na pewno będzie się zmieniał podczas pisania kodu. Kolejne linijki kodu i nowe rozwiązania będą rodziły nowe problemy, przez co początkowy plan straci rację bytu zaraz na starcie. Dobry plan powinien zakładać planowanie kolejnych małych kroków, a następnie ich testowanie.

3. Jakość kodu przede wszystkim

Jeśli można wymienić jedną rzecz, na której powinien skupić się programista, to będzie to na pewno czytelność kodu. Nieczytelny kod to śmieć i kara dla innych programistów, którzy będą musieli nad nim pracować.

John Woods napisał: „Zawsze koduj tak, jakby Twoją pracę miał przejąć brutalny psychopata, który wie gdzie mieszkasz”.

Trudno zobrazować to lepiej.

4. Pierwsze rozwiązanie nie zawsze jest najlepsze

Kodowanie to złożony proces, podczas którego zarówno początkujący jak i doświadczeni programiści napotykają wiele problemów. Różnica polega na tym, że ci z doświadczeniem doskonale wiedzą, że każdy problem ma wiele rozwiązań. Gdy nie możesz znaleźć kilku rozwiązań danej kwestii, może to oznaczać, że nie do końca rozumiesz problem.

Praca profesjonalnego programisty nie polega na znalezieniu rozwiązania problemu. Polega na znalezieniu najprostszego rozwiązania, które działa dobrze z innymi komponentami aplikacji.

5. Wymyślanie koła na nowo

Początkujący programiści często wpadają w pułapkę marnowania czasu na rozwiązanie, które już ktoś wcześniej wymyślił. Osoby z pewnym doświadczeniem nie wstydzą się przyznać, że poszukując rozwiązania danego problemu najpierw szukają rozwiązania w Google czy na Stack Overflow.

Wyszukiwania rozwiązania w sieci niesie za sobą jednak inny błąd: bezmyślne kopiowanie kodu, którego nie rozumiemy. Tak skopiowany kod nie będzie działał, a najgorsze jest to, że nie będziemy wiedzieć dlaczego.

6. Pogarszanie jakości istniejącego kodu

Praca programisty często polega na działaniu na istniejącym już kodzie. Dobrą praktyką jest, by kod zawsze zostawić odrobinę lepszym niż był. nigdy na odwrót.

Kilka złych praktyk, które często można spotkać u początkujących programistów to na przykład duplikacja kodu, nie używanie plików konfiguracyjnych, stosowanie niewłaściwych lub niepotrzebnych instrukcji warunkowych lub zmiennych.

7. Pisanie oczywistych komentarzy

Pisanie komentarzy do kodu jest bardzo ważne, gdyż pomaga zrozumieć bardziej złożone linijki kodu. Nie należy jednak komentować wszystkiego, a zwłaszcza tych oczywistych i łatwych elementów kodu.

Dobry komentarz powinien zawierać informację „dlaczego ten kod został użyty” niż to „co ten kod robi”.

8. Nie kwestionowanie istniejącego kodu

Jednym z błędów początkujących programistów jest brak kwestionowania istniejącego kodu. To oczywiste, że osoba nowa w tym fachu będzie uważać swój kod za dobry, dopóki oczywiście będzie on jako tako działał. Należy pamiętać, że zwłaszcza na początku pracy w zawodzie programisty popełniamy wiele błędów i należy zawsze szukać możliwości ulepszenia swojego kodu, by działał on lepiej.

9. Obsesja na punkcie dobrych praktyk

Pojęcie „najlepsze praktyki” dla niektórych jest jak religia. One po prostu są i nie wolno ich kwestionować. Tymczasem warto zapamiętać, że nie ma czegoś takiego jak najlepsza praktyka. Są dobre praktyki dzisiaj lub dla konkretnego rozwiązania. To co dzisiaj jest dobrą praktyką, jutro może być bardzo złą praktyką. Zawód programisty to ciągłe zmiany i nauka. Nie wolno o tym zapominać.

10. Brak odpoczynku

Początkujący programista będzie na pewno chciał się wykazać i pracować do upadłego, byleby tylko udowodnić, że zasłużył na swoje miejsce pracy i pensję. Łatwo jednak wpaść w pułapkę przepracowania, co nie przyniesie nic dobrego. Dobry sen, spacer czy chwila relaksu to elementy, które mogą wpłynąć pozytywnie na jakość pracy i tworzonego kodu.

Przepracowanie w najlepszym wypadku zaprowadzi do przemęczenia, a to z kolei w dłuższej perspektywie do wypalenia zawodowego. A to właśnie najgorszy wróg pracy twórczej programisty.

Czy to wszystkie błędy, które może popełnić początkujący programista? Oczywiście, że nie. Jest ich znacznie więcej. Ważne jest, aby uczyć się od doświadczonych i nie bać się pytań. Każdy kiedyś zaczynał i senior, który być może siedzi obok też zaczynał od banalnych błędów.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *