Copywriter – Jak zostać copywriterem i zarabiać na pisaniu tekstów?

Przekonaj się, kim jest copywriter, jakie ma możliwości i jakie wymagania trzeba spełnić, aby zostać copywriterem!

Rozwój internetu, cyfryzacja, zapotrzebowanie na jakościowe treści i treści internetowe — to tylko niektóre powody powstawania nowych zawodów cyfrowych, w tym też copywritingu. Jest to obecnie jeden z popularniejszych zawodów internetowych, który powstał dzięki zapotrzebowaniu na tego typu usługi, a wiele osób coraz chętniej przebranżawia się i zmienia swoją sytuację – staje się copywriterami. W tym tekście prezentujemy zawód przyszłości, jakim jest copywriter, opisujemy jak nim zostać, jakie są perspektywy zawodu oraz jakie korzyści pracy zyskujemy, pisząc teksty za pieniądze.

Kim jest copywriter i jak pracuje?

Copywriter to osoba, która zajmuje się pisaniem treści. Obecnie tworzy ona w internecie różnego rodzaju content pisany. Mogą być to np. artykuły tematyczne, teksty seo dla wyszukiwarek internetowych, wpisy firmowe, treści biznesowe dla klientów czy opisy produktów sklepów internetowych. Copywriterzy najczęściej są freelancerami i pracują na własne konto — niezależnie, choć istnieje też wiele ofert pracy w danej firmie na tym stanowisku. Teksty pisane przez copywriterów są publikowane na serwisach, stronach internetowych, w social mediach, na blogach czy stronach firmowych. Praca copywritera polega zatem na tworzeniu różnego rodzaju treści w zamian na pieniądze.

Wymagania, jakie muszę spełnić

Profesja copywritera nie jest zawodem regulowanym, a na rynku nie ma certyfikatów, licencji czy kierunków studiów o takim profilu. Aby zatem zostać copywriterem, nie musimy spełnić żadnych konkretnych wymagań. Warto posiadać jednak pewne cechy i predyspozycje, które będą zwiększały naszą wartość jako copywritera. Z pewnością jest to chęć pisania, “lekkie pióro” oraz umiejętność tworzenia. Te cechy z pewnością będą pomocne i przydatne w pracy jako copywriter. Powinniśmy również potrafić płynnie poruszać się w internecie oraz pisać na komputerze. Pomocna będzie też umiejętność promocji oraz reklamy swojej osoby. Ostatnim elementem jest doświadczenie, które jest wymagane przez agencje, jeśli chcemy pracować np. na umowie o pracę. Ogólnie wymagań zatem jest tylko kilka i to właśnie od tych elementów będzie zależało czy uda nam się wejść na rynek oraz rozpocząć pracę jako copywriter. Z pewnością chęć nauki i “lekkie pióro” są podstawowymi elementami, a kolejnych możemy po prostu się nauczyć.

Korzyści i plusy zawodu Copywritera

Copywriter to profesja, która posiada wiele korzyści. Pierwszą taką korzyścią z pewnością jest bardzo duża elastyczność i możliwość szerokiego wyboru. Na rynku istnieje wiele możliwości od pracy całkowicie zdalnej i na własne konto po typową stacjonarną pracę na etacie. W żadnym innym zawodzie nie będziemy mieli do dyspozycji tak dużego przekroju form pracy. Wybierając pracę na własne konto jako freelancer, możemy pracować bez szefa, dowolnie wybierać zlecenia i łączyć pracę np. z podróżami, życiem prywatnym czy rodziną w dowolny i dogodny dla nas sposób. Decydując się na pracę tradycyjną, zyskamy umowę o pracę oraz stabilne zatrudnienie.

Jedną z największych korzyści copywritingu jest fakt, że w tej branży możemy bardzo łatwo “zrobić karierę”, czyli rozwijać się i awansować w hierarchii. Branża ta w przeciwieństwie np. do prawniczej nie jest zamknięta a głównymi wyznacznikami naszej wartości, jest jakość wykonywanej pracy, rzetelność czy terminowość, a nie znajomość, pieniądze itp. Dzięki temu w sprawiedliwy sposób możemy zarabiać adekwatnie do tego, jak dobrymi jesteśmy copywriterami. Sama konkurencja na rynku również jest relatywnie “uczciwa”, gdyż wszystkie osoby wchodzące do tej branży startują z podobnego poziomu. Lekką przewagę mogą mieć np. osoby z humanistycznym wykształceniem, ale z pewnością równe szanse są dużym plusem w branży.

Jak zostać Copywriterem?

Jeśli wiemy już jakie wymagania musimy spełnić, aby zostać copywriterem, oraz jakie korzyści ma ten zawód, warto poznać odpowiedź na pytanie, jak w praktyce zostać copywriterem. Możliwości “wejścia na rynek” jest kilka. Pierwsza z nich jest rozpoczęcie stażu, czyli pracy na najniższym poziomie w agencji marketingowej lub firmie na takim stanowisku. Istnieje wiele firm stacjonarnych, które posiadają takie stanowisko lub agencji, które zajmują się stricte copywritingiem. Niektóre z nich oferują pracę w takie formie dla osób niedoświadczonych. Drugim sposobem jest samodzielne wejście do branży i rozpoczęcie pracy jako freelancer, przyjmując zlecenia dostępne na rynku. Bycie samoukiem ma pewne plusy jak niezależność i minusy, gdyż wiedzę musimy nabywać sami.

Pozostając freelancerami — co jest najczęstszym wyborem, powinniśmy zarejestrować się w serwisach ze zleceniami i giełdach z tekstami. Znajdziemy tam zlecenia o niskich wartościach, ale będziemy mogli utrzymywać się, wykonując mało intratne zlecenia. W takich miejscach znajdziemy różne rodzaje zleceń — zarówno te proste, banalne, jak i nieco trudniejsze czy czasami bardzo dobrze płatne. Jest to idealne miejsce, aby poznać branże i postawić w niej pierwsze kroki. Wraz z nabieraniem wiedzy i doświadczenia możemy założyć własną firmę, witrynę, stworzyć brand i samodzielnie poszukiwać klientów np. odpowiadając na ogłoszenia o współpracy czy zamieszczając swoje.

Na początku swojej nowej drogi zawodowej powinniśmy stworzyć też portfolio, w którym umieścimy przykładowe prace, linki do publikacji i będziemy mogli zaprezentować swoje umiejętności. Portfolio może mieć formę np. strony internetowej, którą będziemy wysyłali w formie linku wraz z ofertami. Możemy zapisać się też na kursy, szkolenia, czytać e-booki czy teksty branżowe o tematyce copywritingu. Nieco rzadziej spotkamy się też z możliwościami szkoleń stacjonarnych czy spotkań branżowych, w których warto brać udział.

Perspektywy copywritingu

Perspektywy copywritingu są bardzo obiecujące. Z pewnością popyt na teksty różnego rodzaju w najbliższych latach nie spadnie, a wręcz będzie się powiększał. Powstawanie coraz większej ilości stron internetowych, blogów czy serwisów powoduje sytuację, że ich właściciele potrzebują coraz więcej tekstów tematycznych dla ludzi oraz tekstów zoptymalizowanych pod kątem pozycjonowania. Na dobre perspektywy wpływa również fakt, że czytelnicy stawiają też coraz większe wymagania przed serwisami i szukają jakościowego contentu, co z kolei gwarantuje duże zapotrzebowanie na nowe testy. Wraz z rozwojem internetu rosnąć będzie zatem zapotrzebowanie na treści, których dostarczać będą właśnie copywriterzy. Planując zmianę zawodu, korzystne może być również dla nas to, że nie istnieją szkoły copywriterskie wypuszczające profesjonalistów, a rynek pracy będzie konkurencyjny. Podsumowując, o ile sama praca nam odpowiada, nie musimy również martwić się o zapotrzebowanie na copywriterów i warunki pracy w najbliższej przyszłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *