Czy samodzielne pozycjonowanie strony jest możliwe ?

Każda osoba, która prowadzi biznes w internecie zdaje sobie sprawę z tego, że pozycjonowanie swojej strony internetowej jest niezwykle ważnym procesem. Dzięki procesowi pozycjonowania możemy uzyskać dobre miejsce w wyszukiwarce Google. Przełoży się to z kolei na zwiększone zainteresowanie naszą stroną i większą liczbę potencjalnych klientów. Wielu początkującym biznesmenom zależy na tym, żeby koszty prowadzenia biznesu były jak najniższe. Zastanawiają się oni nad tym, czy samodzielne pozycjonowanie strony jest możliwe? Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca. Inną kwestią jest to, czy takie pozycjonowanie będzie efektywne. Efekty takiego procesu często nie będą adekwatne w stosunku do poniesionego nakładu czasu i zainwestowanych środków pieniężnych. Jakie błędy popełniane są najczęściej? O tym poniżej.

Bardzo ważny podczas procesu pozycjonowania jest dobór odpowiednich fraz kluczowych. Frazy kluczowe są to te wyrażenia, które internauta wpisuje do wyszukiwarki Google w celu uzyskania poszukiwanych informacji. Często dobór takich fraz kluczowych odbywa się wyłącznie przy wykorzystaniu intuicji, przypuszczeń czy też wyobrażeń posiadacza strony internetowej. Jest to duży błąd. Dobierając frazy kluczowe musimy posiadać informacje na temat ich konkurencyjności, liczby zapytań w miesiącu czy też liczby wyników wyszukiwania w Google. Dobrze jest też zidentyfikować naszą konkurencję. Musimy wiedzieć też, na jakie frazy wyświetlają się w Google strony konkurencyjne. Dokładna analiza konkurencji powinna być pierwszym krokiem. W internecie są dostępne rozwiązania, które ułatwiają odpowiedź na powyżej postawione pytania.

Bardzo ważną częścią procesu pozycjonowania jest pozyskiwanie linków przychodzących. Jeszcze kilka lat temu dominowały w tej dziedzinie katalogi stron www. Po dodaniu wpisu i wykupieniu usługi moderacji można było w krótkim czasie pozyskać tysiące linków. Obecnie sytuacja się skomplikowała i ceniona jest tutaj różnorodność. Oprócz katalogów stron www trzeba zwracać też uwagę na inne miejsca, w których można dodać link. Samo poszukiwanie takich miejsc jak serwisy wyceniające wartość strony, fora internetowe i inne, w których można dodać link jest niezwykle czasochłonne. Proces dodawania takiego linku wymaga często założenia konta w serwisie i przejścia całego procesu rejestracji. Tutaj również istnieją narzędzia, które cały proces od momentu znalezienia miejsca na link aż do zaindeksowania wpisu z linkiem w Google potrafią zautomatyzować. Jednak musimy liczyć się z wydatkiem kilkuset złotych na zakup licencji.

Pozycjonując strony nie należy zapominać o monitorowaniu efektów swojej pracy. Trzeba też wiedzieć, czy nasza strona zalicza właśnie spadek czy wzrost pozycji w wyszukiwarce. Tutaj również musimy zwracać uwagę na konkurencję. Monitorowanie fraz pozycjonowanych powinno umożliwiać zapoznanie się z historią pozycjonowania. Prowadzenie takich zapisów w arkuszu kalkulacyjnych jest uciążliwe. Dlatego trzeba zainwestować w odpowiedni system do monitorowania pozycjonowanych fraz. W internecie istnieje wiele witryn, które umożliwiają sprawdzanie pozycji strony w Google. Dostajemy w pakiecie rozbudowane raporty i porównania. Należy jednak uwzględnić w swoim planie finansowym kolejny wydatek.

Podsumowując, samodzielne pozycjonowanie jest możliwe. Nieumiejętne pozycjonowanie może jednak skutkować nałożeniem kar na naszą stronę przez Google, z których najbardziej dotkliwą może być usunięcie z indeksu. Dlatego trzeba dysponować odpowiednią wiedzą. Musimy też liczyć się z dużymi kosztami takiego procesu. Związane będą z zakupem licencji programów ułatwiających pozycjonowanie i dostępem do portali oferujących monitoring fraz kluczowych. Jednak w przypadku, kiedy osiągniemy zadowalający rezultat naszych działań, to z pewnością odczujemy również efekt w postaci zwiększonych przychodów z naszej strony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *