Czy warto pozycjonować stronę internetową?

Każdego dnia ogromna liczba osób korzysta z wyszukiwarki Google, aby odnaleźć w Internecie interesujące ich usługi oraz produkty. Każdy, kto wpisze w wyszukiwarce swoje zapytanie, otrzyma w odpowiedzi nieskończoną liczbę wyników wyszukiwania, ułożonych w postaci listy stron WWW, których zawartość odpowiada właśnie treści zapytania. W Internecie konkurencja jest bardzo duża, w związku z tym wiele stron internetowych konkuruje ze sobą o pierwszeństwo na liście wyników w Google. Usługą, dzięki której strona internetowa może znaleźć się na wysokiej pozycji w wynikach wyszukiwania, jest pozycjonowanie stron internetowych (ang. web positioning).

Na czym polega pozycjonowanie stron internetowych i jakie przynosi korzyści?

Celem pozycjonowania stron jest osiągnięcie przez adres URL konkretnej witryny najwyższego miejsca wśród wyników zwracanych przez wyszukiwarkę użytkownikom poszukujących zapytań wg określonych fraz kluczowych. Pozycjonowanie wiąże się z wykonaniem określonych czynności.

Jak skutecznie pozycjonować strony WWW? Na to pytanie ciężko jednoznacznie odpowiedzieć, ponieważ jest wiele narzędzi oraz czynników, które mają wpływ na widoczność stron w wyszukiwarce Google. Każdy specjalista od SEO stosuje własne metody, choć do najpopularniejszych technik zalicza się:

  • optymalizację kodu i treści – nadawanie odpowiednich tytułów, dodawanie nagłówków w tekstach H1-H6, wyróżnianie słów kluczowych itp.,
  • pozyskiwanie wartościowych linków – tylko dobrej jakości linki prowadzące do strony internetowej mają wpływ na wyższą pozycję strony WWW w wyszukiwarce, dlatego warto pozyskiwać linki zewnętrzne z dobrej jakości stron,
  • budowanie zaplecza – dzięki tej metodzie również możliwe jest podniesienie strony internetowej w Google. Zaplecze to sieć stron powiązanych tematycznie z pozycjonowaną witryną.

Nadrzędną zaletą pozycjonowania stron internetowych jest pozyskiwanie nowych klientów, a co za tym idzie, także budowanie i rozpowszechnianie marki, jak i wizerunku danej firmy w Internecie. Poprzez pozycjonowanie zwiększamy ruch na naszej stronie, podnosimy jej oglądalność, przez co także wzrasta liczba naszych potencjalnych klientów. Poza tym pozycjonowanie stron jest stosunkowo tanie, a na pewno tańsze od kampanii prowadzonych w Google Ads, gdzie wysoka pozycja reklamy jest tylko wtedy, kiedy się za nią płaci. Pozycjonowanie daje długofalowe efekty w postaci ruchu organicznego oraz konwersji, czyli dokonania zakupu. Czasami na efekty trzeba czekać kilka miesięcy, ale naprawdę warto uzbroić się w cierpliwość.

Pozycjonowanie a optymalizacja

W zasadzie większość czynników wpływających na pozycję w rankingach można poprawnie
skonstruować już podczas samej budowy strony internetowej. Tworzenie witryn „pod
wyszukiwarki” ma na celu podniesienie ich w listach wynikowych wyszukiwarek. Na tym polega optymalizacja (ang. Search Engine Optimization – SEO). SEO polega na takim przygotowaniu strony, aby była przyjazna dla robotów indeksujących. Podczas optymalizacji należy pamiętać, że bardzo istotna jest treść zawarta na stronie WWW. To teksty zamieszczone na stronie w dużej mierze są odpowiedzialne za pozycję strony w rankingach wyszukiwarek.

Optymalizacja jest nieodłącznym elementem pozycjonowania. To procedura polegająca na dostosowaniu treści i kodu całej strony internetowej z punktu widzenia określonego kryterium. Przy optymalizacji wyznaczamy najlepsze, czyli optymalne rozwiązanie, mające na celu poprawienie jakości naszej strony. Optymalizację dzieli się na optymalizację kodu i optymalizację treści. Treść strony optymalizuje się, zwracając uwagę m.in. na nagłówki, dobieranie odpowiednich słów kluczowych oraz ich umiejscowienie. Przy optymalizacji treści ważne jest także uwypuklanie ważnych elementów, np. tytułu podstrony, opisu, słów kluczowych czy odpowiednie atrybuty dla grafiki. Z kolei kod strony optymalizuje się, uwzględniając m.in. zgodność strony internetowej z obowiązującymi standardami, aby była widoczna i poprawnie indeksowana przez wyszukiwarkę.

Podsumowując, pozycjonowanie bez optymalizacji nie byłoby możliwe i na odwrót. Pojęcia te, choć różnią się od siebie, to mają wiele wspólnego. Czynności związane z pozycjonowaniem związane są ściśle ze strukturą strony (off-page), czyli zdobywanie wartościowych linków do podstron, katalogowanie, budowanie zaplecza. Z kolei optymalizacja obejmuje działania na stronie internetowej (on-page), a ściślej mówiąc w samym jej kodzie – przystosowanie całej struktury strony WWW do wymagań stawianych przez Google’a.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *