Wraz z pojawieniem i rozpowszechnieniem się Internetu diametralnie zmieniło się wiele kwestii związanych z ludzkim życiem, zarówno prywatnym, jak i zawodowym. W sieci znaleźć można niemalże wszystkie interesujące nas informacje, bez najmniejszego problemu można porozumieć się ze znajomymi znajdującymi się na drugim końcu świata, żadnego problemu nie stanowi też zdalna praca z dowolnego miejsca na kuli ziemskiej, oddalonego od fizycznego biura o setki jak nie tysiące kilometrów. Internet wykorzystywany jest zarówno do pracy, nauki, jak i zwykłej, mniej lub bardziej ambitnej rozrywki. Nic więc dziwnego, że również firmy oferujące usługi związane z reklamą i marketingiem rozpoczęły prowadzenie różnego rodzaju kampanii właśnie za pomocą Internetu i narzędzi, jakie nam oferuje. Nie tylko pozwala to znacznie poszerzyć grono odbiorców reklamowego przekazu, czyli potencjalnych klientów, co w wielu przypadkach jest jedynym sposobem, aby do nich dotrzeć. W sieci swoje usługi reklamują nie tylko światowi giganci na rynku towarów i usług, ale też lokalne przedsiębiorstwa czy jednoosobowe firmy. Niektórzy samodzielnie próbują dotrzeć do jak najszerszego grona i zainteresować je tym, co mają do zaoferowania. Niestety bez znajomości narzędzi stosowanych w marketingu internetowych działania te mogą nie być skuteczne. O wiele lepsze efekty osiągnąć można powierzając prowadzenie internetowej kampanii agencji reklamowej specjalizującej się w tego typu działaniach. Czym jest więc marketing internetowy?
Marketing internetowy – czy jest i jakich narzędzi używa?
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia, czym jest marketing internetowy, warto zastanowić się, czym jest marketing ogólnie. Otóż pod pojęciem tym znajduje się proces społeczny, pozwalający na swobodną wymianę i oferowanie wszelkich towarów i usług, które posiadają jakąś rynkową wartość. Opiera się on na dobrze przemyślanej strategii, mającej przynieść długofalowe rezultaty. Ma na celu dotarcie do jak największej liczby osób, które mogą zainteresować się konkretnymi produktami czy też usługami, a tym samym zostać ich nabywcami, czyli klientami. Aby realizowanie założonych celów przebiegało sprawnie specjaliści od marketingu posługują się szeregiem narzędzi. Marketing to nie tylko promowanie produktów i usług, zawiera się w nim również komunikacja z rynkiem, przygotowywanie strategii wprowadzenia na niego towarów, ustalenie ich cen, grupy docelowej, promocji oraz dystrybucji a także analizowanie sprzedaży na każdym jej etapie i wprowadzanie zmian w strategii, jeśli zachodzi taka potrzeba.
Marketing internetowy, zwany też e-marketingiem jest obecnie jedną z najprężniej rozwijającej się gałęzi marketingu. Powody takie stanu rzeczy zostały już pokrótce wyjaśnione powyżej. Od marketingu prowadzonego w realnym świecie odróżniają go przede wszystkim wykorzystywane narzędzia, jednak ogólne założenia i główny cel pozostaje niezmienny. Wszelkie działania zmierzają do tego, aby widoczność firmy w Internecie była jak najlepsza, do czego służy przede wszystkim profesjonalnie przygotowana witryna. Dodatkowo w przypadku marketingu prowadzonego za pomocą sieci zwiększa się rola odbiorcy wszelkiego rodzaju treści reklamowych – nie jest on wyłącznie bierna jednostką, która odbiera przekaz, ma możliwość dialogu, komentowania, zadawania pytań itd.
Marketing internetowy wykorzystuje wiele narzędzi w celu osiągnięcia swoich celów, jest to między innymi mailing, współpraca z osobami prowadzącymi popularne blogi i portale, social media (profile na portalach takich jak Facebook czy Instagram), marketing wirusowy, remarketing, video marketing, reklamy w ramach programów takich jak Google AdWords czy działania z zakresu content marketingu, który ma za zadanie dopilnować, aby treści na stronie zawierały ciekawą, merytoryczną zawartość i trafiały w potrzeby odbiorców. Najpopularniejsze są jednak wszelkie działania SEO oraz proces pozycjonowania, mający na celu zwiększenie ruchu na stronie internetowej.
SEO i pozycjonowanie Co to jest?
Odpowiedzmy sobie na pytanie, czym jest pozycjonowanie i SEO optymalizacja pod wyszukiwarki Google i inne. Wyniki wyszukiwania strony w google mają w marketingu internetowym ogromne znaczenie. Im wyżej dana witryna znajduje się w wynikach wyszukiwania, tym większe będzie grono osób, do którego trafią zawarte na niej treści, czyli potencjalni klienci, a tym samym zwiększy się zysk konkretnego przedsiębiorstwa. Tym właśnie zajmuje się zarówno pozycjonowanie, jak i optymalizacja, dlatego też często używa się tych dwóch pojęć zamiennie. Nie są one jednak synonimami. Naturalne pozycjonowanie jest pojęciem szerszym, zawierają się w nim wszelkie działania mające pomóc danej witrynie w osiągnięciu jak najwyższej, czyli najlepszej pozycji w wynikach wyszukiwania – w tym również optymalizację, czyli SEO, a także link building, content marketing i analitykę internetową. Poniżej wyjaśnione zostaną poszczególne elementy.
SEO to skrót od angielskich słów Search Engine Optimization, co oznacza właśnie optymalizację pod wyszukiwarki internetowe. Optymalizację podzielić można na dwa obszary – pierwszym z nich jest odpowiednia modyfikacja kodu i struktury strony, nie mająca bezpośredniego wpływu na jej wygląd, drugim zaś odpowiednie modyfikowanie treści pod kątem fraz, na które prowadzona jest dana kampania.
W kontekście kodu strony przeprowadza się następujące działania:
– dostosowanie do standardów W3C (czyli organizacji zajmującej się ustanawianiem standardów pisania i przesyłu stron WWW),
– poprawę czasu ładowania strony poprzez takie czynności, jak zmniejszenie objętości kodu, ilości wczytywanych plików i optymalizację rozmiarów obrazów,
– poprawa widoczności w wyszukiwarkach poprzez zastosowanie odpowiedniej hierarchii nagłówków, metatagów, przyjaznych adresów URL itp.,
– oddzielenie warstwy logicznej dokumentu od warstwy jego prezentacji, na przykład poprzez zastosowanie CSS,
– umożliwienie głębokiego linkowania,
– zainstalowanie kodów Google Analytics i Search Console.
Do optymalizacji treści zalicza się natomiast między innymi:
– zamieszczanie treści unikalnej, która odpowiada tematyce witryny i zawiera w sobie odpowiednio rozmieszczone słowa kluczowe,
– odpowiednie wyróżnienie treści poprzez stosowanie odpowiedniej hierarchii nagłówków, pogrubienia, podkreślenia czy pochylenia konkretnych zwrotów itp.,
– odpowiednio zaaranżowane menu strony, treść serwisu oraz inne elementy, które mogą mieć wpływ na wewnętrzne linkowanie serwisu.
Optymalizacją treści zajmują się głównie profesjonalni copywriterzy, zatrudnienie w agencjach reklamowych bądź działających na własną rękę. Jest to jeden z prężnie rozwijających się zawodów, co świadczy o znaczeniu treści, jakie prezentowane są w sieci.
Link building to nic innego, jak zwiększenie widoczności konkretnej witryny poprzez prowadzące do niej z innych stron linki, czyli bezpośrednie odnośniki – odsyłacze HTML. Najbardziej opłacalne i pomagające osiągnąć najlepsze wyniki są oczywiście linki naturalne, czyli takie, które pozyskuje się poprzez bezinteresowne reklamowanie naszej witryny przez innych użytkowników sieci, ale metod na odpowiednio poprowadzoną strategię link buildingową jest naturalnie więcej. Popularny jest na przykład System Wymiany Linków (SWL), tak zwane pressel pages, czyli strony zawierające katalog artykułów związanych z działalnością firmy, zaplecza, czy strony www tworzone stricte w celach pozycjonowania, katalogi, na których umieszcza się wizytówkę firmy wraz z adresem, fora internetowe oraz blogi. Te metody stworzone są typowo pod wyszukiwarki.
Pod pojęciem analityki internetowej znajduje się natomiast proces, w którym zawiera się gromadzenie i analizowanie danych, następnie zaś wyciąganie z nich wniosków, które mają ma celu poprawę działania serwisu oraz podejmowanie skutecznych działań. Proces ten odpowiedzieć ma między innymi na pytania o to, w jaki sposób przebiega ścieżka użytkownika do zakupu, jak zaangażować go do podjęcia konwersacji, w jaki sposób dokonać optymalizacji procesu zamówień, jak nakłonić klientów do ponownego zakupu i tak dalej.
Pozycjonowanie stron internetowych to także content marketing. Jego głównym celem jest nawiązanie długoterminowych relacji z klientem. Osiągnąć można to poprzez publikowanie merytorycznej treści, dopasowanej tematycznie do konkretnej grupy docelowej. Mogą to być zarówno różnego rodzaju artykuły, raporty, poradniki i tym podobne, w wersji pisemnej bądź przekazywane np. w formie filmów. Dzięki takim działaniom liczyć możemy na to, że konkretna osoba nie tylko ponownie odwiedzi naszą witrynę (i przypuszczalnie skorzysta z naszych usług), ale też bezinteresownie zareklamuje ją innym osobom. W przeciwieństwie do optymalizacji, gdzie liczy się głównie odpowiednie modyfikowanie treści i używane słowa kluczowe, tutaj znaczenie ma sama treść – im jest ona bardziej wartościowa, tym lepiej. Klienci mają wówczas poczucie, że znaczą dla firmy coś więcej, niż ilość pieniędzy, które są w stanie przeznaczyć na konkretne usługi czy też towary. Dostają coś w zamian, są więc bardziej partnerami.
Aby zaistnieć w sieci i dotrzeć do jak najliczniejszego grona odbiorców warto powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy mają spore doświadczenie w wykorzystywaniu narzędzi marketingu internetowego, wiedzą, w jaki sposób skutecznie pozycjonować strony WWW, potrafią tworzyć treści dopasowane do konkretnej grupy docelowej oraz wiedzą, w jaki sposób uniknąć można błędów, które źle rzutują na naszą pozycję. Odpowiednio przeprowadzone działania związane z pozycjonowaniem są zwykle bardzo skuteczne, aby jednak odnieść jeszcze lepsze skutki, warto posługiwać się także innymi narzędziami, jakie oferuje marketing internetowy. Kompleksowe podejście do kampanii – pozycjonowanie naturalne, mailing, Google AdWords itd. – pokazuje pełen profesjonalizm i zaangażowanie w promowanie swoich usług lub towarów, a także zwiększa znaczenie, jakie przypisuje się konkretnej marce. Można dzięki temu liczyć na skuteczne zdobycie nowych klientów lub stworzenie długofalowych relacji z tymi, którzy już z naszej oferty skorzystali. W dzisiejszych czasach są to działania niezbędne.