Drzwi aluminiowych – co warto wiedzieć

Drzwi stanowią jedną z ważniejszych rzeczy w całym domu, ponieważ są barierą, oddzielającą wnętrze od świata zewnętrznego, zapewniając bezpieczeństwo i prywatność. Czasami, kiedy się nimi trzaska, spełniają funkcje narzędzia pomocnego w wyrażaniu ekspresji. To oczywiście z przymrużeniem oka, ale jednak zdarza się, że domownicy tak właśnie z drzwiami postępują. Drzwi można podzielić na:

  • drewniane,
  • żelazne,
  • z PCV,
  • aluminiowe.

W budownictwie najczęściej używane są drzwi, które mają na celu podkreślenie piękna, indywidualnego charakteru budynku, czasami wizji architekta. Standardowo drzwi aluminiowe produkowane są przy użyciu profili wytłaczanych ze stopu aluminium. Ich skład chemiczny, a także właściwości mechaniczne muszą spełniać określone norny. Aluminium jest odporne na korozję i obojętne na siarkę. Drzwi z aluminium posiadają szereg zalet, o których warto wspomnieć.

Zalety drzwi aluminiowych

Drzwi wykonane z aluminium, przede wszystkim, są estetyczne, stylowe, ale także zapewniają ciepło. W porównaniu z drzwiami z drewna, są przyjazne dla środowiska, a do tego wykazują się długą żywotnością i to bez rdzy. Istotną kwestią jest łatwość utrzymania ich w czystości odporność na warunki atmosferyczne, nie wymają impregnacji. Przy tych wszystkich zaletach należy jednak wspomnieć o kilku niedogodnościach, mianowicie drzwi aluminiowe będą się utleniać i możne je „poplamić” wodą. Jednak rozważając wszystkie wady i zalety, tych pierwszych jest wręcz znikoma ilość i z całą pewnością warto wziąć to pod uwagę.

Wykończenie drzwi aluminiowych

Każde drzwi, także te z aluminium powinny mieć odpowiednie wykończenie, najlepiej z materiałów ochronnych. Jedną z metod, służącą ochronie drzwi jest anodowanie, czyli proces elektrochemiczny, tworzący ochronną warstwę lub powłokę tlenku glinu na powierzchni ramy aluminiowej. Im grubsza powłoka, tym dłuższa żywotność anodowania. Tlenek glinu zapewnia twardą, trwałą warstwę, a aluminiowa rama staje się odporna na warunki atmosferyczne i zapewnia bezpieczeństwo metalu podstawowego. Można także zastosować powłoki organiczne, np. surowy olej lniany, który powinien być nieco ciepły, ale nadal przezroczysty lub podwójnie gotowany olej lniany. Ten powinien być bardziej lepki niż surowy, dzięki temu utrzymuje głębszy kolor. Drzwi można także pomalować emalią syntetyczną, która jest mocne, trwałe i chroni metal przed korozją. Po wyschnięciu tworzy gładką, błyszczącą, stosunkowo twardą i trwałą stałą warstwę. Powłoka emalii ma błyszczącą powierzchnię, ale w razie potrzeby można uzyskać skorupkę jajka lub gładkie wykończenie, dodając niewielką ilość terpentyny.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *