Jak działają roboty wyszukiwarek?

Wyszukiwarki internetowe są obecnie bardzo oblegane przez ogromne rzesze internautów, gdyż pomagają one znaleźć potrzebne informacje z różnorodnych dziedzin. Nieodłącznym elementem wyszukiwarek są roboty google. Dzięki nim wyszukiwarki pozwalają w ciągu kilku sekund dostarczyć danych, których znalezienie bez nich byłoby w większości przypadków wręcz niemożliwe.

Rola wyszukiwarek internetowych w dzisiejszym świecie jest ogromna. Dzięki nim wśród wszystkich istniejących stron internetowych można odnaleźć te, które precyzyjnie odpowiadają na wpisane przez nas słowa kluczowe. W obecnych czasach trudno bowiem wśród osób korzystających z internetu znaleźć taką, która nie słyszały o wyszukiwarce Google czy Yahoo. Niemniej rzadko kiedy zastanawiamy się nad tym, w jaki sposób działają wyszukiwarki internetowe oraz skąd biorą się poszukiwane przez nas wyniki. Warto, zatem zastanowić się w jaki sposób działają wyszukiwarki internetowe.

Robot internetowy – jeden z podstawowych elementów wyszukiwarki internetowej.

Żeby dowiedzieć się, w jaki sposób działają wyszukiwarki należy zapoznać się z ich budową fizyczną. Otóż system Google jest bardzo skomplikowanym, a jednocześnie bardzo dobrym komputerem. Na jego całość składają się setki komputerów połączonych w jedną sieć, których wspólna praca przynosi efekty, które można obserwować korzystając z usługi wyszukiwania informacji. System działania wyszukiwarki internetowej opiera się na połączeniu czterech jej podstawowych elementów wśród których należy wymienić: roboty google, bazę danych, indeks oraz program wyszukujący.
Roboty wyszukiwarek – określane często jako “pająk”są programem, którego podstawowe zadanie polega na czytaniu treści stron, analizowaniu ich treści oraz kodu HTML.
Roboty google podążają za linkami zewnętrznymi oraz wewnętrznymi, które są umieszczone na witrynie i pojawiają się na zupełnie nowych, jak i na długo istniejących już stronach. Każda strona, która nie została odwiedzona jeszcze przez robota nie jest zaindeksowana co oznacza, że nie jest obecna w wynikach wyszukiwania. Kolejnym elementem każdej wyszukiwarki internetowej jest indeks, czyli lista tytułów oraz krótkich zajawek z odnośnikami do stron, na których znajdują się informacje odpowiadające zapytaniu. Istotna jest również baza danych, która jest zbiorem wszystkich stron internetowych zaindeksowanych przez roboty. Roboty indeksujące odwiedzając daną strony tworzą ogromną bazę, która na bieżąco jest aktualizowana. Dzieje się tak dlatego, że nieustannie pojawiają się nowe strony, które występują jako podstrony. Ostatnim elementem każdej wyszukiwarki internetowej jest program wyszukujący zajmujący się przede wszystkim oceną witryny ze względu na trafność odpowiedzi na określone zapytanie.

Rola robotów wyszukiwarek internetowych

Ogromny rozwój internetu w przeciągu kilkunastu lat wzbudził ogromne zainteresowanie wśród prywatnych osób oraz przedsiębiorców. Sieć internetowa stała się przeogromną strukturą, na którą to składa się niezliczona ilość różnorodnych stron internetowych. Człowiek nie byłby w stanie danych tych zebrać, posegregować oraz aktualizować, dlatego tez zaistniała potrzeba stworzenia specjalnych programów komputerowych które to są odpowiedzialne za eksplorację sieci internetowej oraz za zbieranie informacji na temat nowych oraz zaktualizowanych stron internetowych. Programy te to właśnie roboty wyszukiwarek Efektem pracy robotów Google jest skatalogowanie stron internetowych, które zostały przez nie ocenione według algorytmów narzuconych bezpośrednio przez programistów. Informacje na temat algorytmów są pilnie strzeżone, aby twórcy stron internetowych nie mogli wpływać na wyniki wyszukiwań dostosowując swoje strony do wymagań stawianych przez programy analizujące strony.
Istotną rolę odgrywa googlebot meta. Otóż każdy posiadacz strony internetowej chce, aby jej zasoby były w jak najlepszy sposób widoczne w wynikach wyszukiwania. Natomiast jeśli chcemy, by dane strony, które posiadają poufną treść były ukryte dla robotów wówczas wykorzystuje się do tego celu tagi – meta robots.
W dzisiejszych czasach wyszukiwarki internetowe są bez wątpienia są podstawową częścią współczesnego internetu. Bez nich użytkownicy internetu mieliby ogromne problemy z poznawaniem nowych wartościowych stron oraz z odnajdywaniem interesujących informacji, dlatego też ich prawidłowe działanie jest niezwykle istotne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *