Gdzie zaopatrzyć się w klucz aktywacyjny do systemu operacyjnego?

Zaopatrzenie się w klucz aktywacyjny do systemu operacyjnego jest konieczne, kiedy zakupione przez nas urządzenie nie ma fabrycznie zainstalowanego oprogramowania. Szukając ofert na własną rękę prędzej czy później trafimy na ogłoszenia, które na pierwszy rzut oka będą wyglądały na prawdziwe okazje. Podejrzanie niska cena nie jest jednak dobrym znakiem. Tłumaczymy, gdzie można legalnie i bezpiecznie nabyć klucze aktywacyjne, aby uniknąć problemów z prawem i cieszyć się sprawnym systemem.

Dlaczego powinniśmy uważać na systemy w bardzo niskiej cenie?

Na popularnych serwisach aukcyjnych oraz licznych stronach internetowych możemy znaleźć klucze aktywacyjne do systemów operacyjnych (np. Windows 10 Home) w cenach tak niskich, że mogą wydawać się podejrzane nawet dla osób, które nie miały zbyt dużej styczności ze światem technologii. W końcu jak można wytłumaczyć fakt, że oprogramowanie firmy Microsoft, np. wspomniana wcześniej „dziesiątka”, której koszt wynosi normalnie od około 200 do 500 zł, w niektórych zakamarkach internetu potrafi być sprzedawana za symboliczne 5 zł?

Z pewnością nie można tutaj mówić o jakiejś wyjątkowej promocji lub odsprzedawaniu tysięcy sztuk oprogramowania w związku z zakupem nowego sprzętu. Zbyt okazyjna cena to jeden z jaśniejszych sygnałów, że interesujący nas klucz aktywacyjny pochodzi z nielegalnego źródła. Skąd jednak nieuczciwi sprzedawcy pozyskują tak duże ilości systemów, które faktycznie pochodzą od giganta z Redmond i co więcej, nie sprawiają większych problemów przy aktywacji?

Oszuści korzystają z wielu sposobów, np. odsprzedają licencje grupowe, wykradają dane z dużych firm, a także rozpowszechniają klucze przeznaczone do celów deweloperskich lub edukacyjnych. Dość powszechną praktyką jest też zakup kluczy z programów licencyjnych i wykonywanie ich kopii. Oczywiście żadna z wymienionych praktyk nie jest legalna – wyjaśnia nam specjalista reprezentujący firmę Klucz System, autoryzowanego dostawcę kluczy aktywacyjnych do oprogramowania.

Jak oszukują nas sprzedawcy?

Nieuczciwi handlarze opracowali wiele sposobów, aby mydlić oczy konsumentów i przekonywać o pełnej legalności oferowanych przez siebie produktów cyfrowych. Ogłoszenia internetowe są pełne zdjęć oraz opisów pochodzących bezpośrednio z oryginalnych witryn producentów oprogramowania – w tekstach znajdziemy też m.in. fałszywe certyfikaty partnerstwa biznesowego z firmą Microsoft. Wszystkie podawane przez oszustów informacje mają jeden prosty cel – uśpić naszą czujność.

Skorzystanie z takiej szemranej „okazji” przyniesie nam wiele problemów – kupując klucze aktywacyjne od nieautoryzowanych sprzedawców stajemy się ofiarami przestępstwa, tracąc nie tylko pieniądze, ale również zakupione oprogramowanie (nawet po udanej aktywacji systemu możemy spodziewać się, że po pewnym czasie zostanie ono zablokowane). Wbrew pozorom wcale nie jest to jednak najgorsze następstwo całej sytuacji, ponieważ zgodnie z kodeksem karnym sami możemy zostać pociągnięci do odpowiedzialności i zostać ukarani za niezgodne z prawem uzyskiwanie dostępu do oprogramowania.

Gdzie legalnie kupić klucz aktywacyjny?

Jeżeli chcemy nabyć klucz aktywacyjny do oprogramowania i uniknąć przy tym wszystkich opisanych powyżej problemów, to najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług autoryzowanych partnerów biznesowych danych marek, np. Microsoftu. Lista wszystkich podmiotów objętych oficjalnym programem partnerskim jest dostępna na witrynie producenta, dzięki czemu przed dokonaniem zakupu będziemy mogli szybko zweryfikować uczciwość interesującej nas oferty i stojącego za nią sprzedawcy.

Strony producentów są też niezastąpionym źródłem informacji na temat tego, jakimi zabezpieczeniami powinna charakteryzować się dana wersja systemu operacyjnego. Jak podpowiada sam Microsoft, dobrym pomysłem jest również odwiedzenie porównywarek cen, aby sprawdzić, jak wygląda uśredniony koszt konkretnego produktu.

Jak poznać autentyczność już po dokonaniu zakupu? Należy zwrócić uwagę na:

  • wygląd nośnika (przykładowo pendrive, na którym dostarczany jest Windows 10, został wyposażony w hologramowy nadruk zmieniający kolor pod wpływem światła),
  • Certyfikat Autentyczności z kluczem produktu,
  • fakturę VAT, czyli dowód zakupu oraz płatności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *