Generator mapy strony, czyli jak automatycznie wygenerować sitemap

Czy znasz korzyści wynikające z korzystania z mapy witryny? Wiesz w ogóle czym ona jest i do czego służy? W tym artykule spróbujemy sobie odpowiedzieć na to pytanie, a także zastanowimy się czy jest sens z niej korzystać. Gdy już zrozumiemy, że jest sens to wybierzemy, czy chcemy mapę witryny statyczną czy może dynamiczną, a następnie wskażę Ci kilka przykładów, w jaki sposób można wygenerować mapę witryny.

Mapa witryny – parę słów na temat tego narzędzia

Mapa witryny online jest to plik, zazwyczaj w formacie XML, który zawiera listę podstron na danej witrynie wraz z parametrami mówiącymi na temat tego jak często witryna jest odświeżana, kiedy ostatnio była odświeżana, albo jaki ma priorytet w wyszukiwarce. Ma to bardzo duże znaczenie, gdy zarządzasz sporą witryną, która rozgałęzia się na wiele mniejszych podstron. Można wtedy bardzo prosto utrzymać system linków na witrynie w sposób automatyczny i uszeregowany. Korzystanie z mapy witryny ma bardzo wiele zalet. Od SEO zaczynając, na wsparciu właściciela kończąc. Co lepsze programy do tworzenia map potrafią nie tylko ograniczyć się do wygenerowania pliku z mapą, ale także weryfikują czy pod którymś linkiem nie próbujemy przekazać strony zwracającej np. error 404. Skoro już wiemy do czego możemy wykorzystać tak potężne narzędzie to zobaczymy jakie są narzędzia do generowania mapy strony.

Jakie są narzędzia do generowania mapy strony

W pierwszej kolejności, wybierając sitemap generator musimy się zastanowić, czy zależy nam na jednorazowym wygenerowaniu mapy strony, czy może chcemy żeby to było robione dynamicznie. Jeżeli prowadzimy stronę, którą na bieżąco rozwijamy, dodajemy regularnie nowe wpisy to powinniśmy się skłonić ku temu, żeby generator mapy strony był dynamiczny. Narzędzi, które mogą nam pomóc w pracy nad mapą jest dużo, nawet bardzo dużo, ponieważ nawet generator sitemap online wystarczy nam, żeby w pełni pokryć większość potrzeb przeciętnej witryny. Jeżeli korzystamy z usług typu, na przykład, WordPress – wtedy możemy wykorzystać jedną z wielu wtyczek, które pozwalają nam automatycznie wygenerować mapę strony. Jest to bardzo wygodne, zaawansowane i rozbudowane. Błyskawicznie można w ten sposób stworzyć w kilku kliknięciach mapę strony i nie przejmować się wyszukiwaniem generatorów zewnętrznych. Generator mapy witryny wbudowany w usługę zdecydowanie bije na głowę wygodą i prostotą użycia wszystkie inne zewnętrzne oprogramowania. Szczególnie, że te udostępniane przez WordPress jako wtyczki zazwyczaj są na tyle zaawansowane, że posiadają wszystkie kluczowe funkcje udostępniane przez zewnętrzne, ale dalej darmowe, programy.
Podsumujmy. Jeżeli prowadzisz rozbudowaną witrynę internetową powinieneś zainteresować się wygenerowaniem jej mapy (ang. sitemap). Dzięki temu ustrukturyzujesz stronę, nadasz parametry poszczególnym podstronom i uzyskasz możliwość przekazania komunikatu wyszukiwarce internetowej na temat priorytetów swoich podstron. Do wygenerowania mapy strony może nam posłużyć jeden z wielu programów, który można często znaleźć wbudowany w usługę (jako dodatkowa wtyczka) lub znaleźć online.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *