Jak stworzyć moduł PrestaShop – poradnik dla początkujących – krok pierwszy

Moduły PrestaShop pozwolą na rozbudowanie funkcjonalności naszego sklepu internetowego. Z ich pomocą możemy dodać nowe funkcje, takie jak integracja z systemem kurierskim czy obsługę okienek Pop-up. Jak stworzyć tego typu rozszerzenia? Podpowiadamy!

Samodzielne tworzenie modułu PrestaShop – od czego zacząć?

Jeśli zarządzamy sklepem PrestaShop, prędzej czy później będziemy chcieli rozszerzyć jego funkcjonalności. Z pomocą przychodzą moduły. Jeśli chcemy samodzielnie opracować rozszerzenie do PrestaShop, powinniśmy zacząć od stworzenia folderu z jego nazwą w katalogu „modules”, znajdującego się w naszej instalacji PrestaShop. Wewnątrz niego dodajmy trzy pliki – jeden o nazwie naszego modułu, np. modultelefon, z rozszerzeniem .php, plik config.xml i plik z nazwą naszego modułu z rozszerzeniem .tpl (np. modultelefon.tpl).

W pliku contig.xml powinniśmy zapisać odpowiedni kod, zawierający takie informacje, nazwa, wersja, opis czy autor.

Pełna lista:

  • name – nazwa naszego modułu;
  • displayName – nazwa modułu, która będzie wyświetlała się w panelu administracyjnym;
  • version – wersja naszego modułu;
  • desciprition – opis funkcjonalności tworzonego przez nas rozszerzenia;
  • author – informacje o autorze;
  • is_configurable – dane mówiące o tym, czy moduł ma stronę konfiguracyjną;
  • need_instance – informacje o tym, czy ma być widoczny na liście modułów;
  • limited_countries – uzupełniamy, jeśli chcemy, by nasz moduł działał jedynie w danych krajach.

W pliku .php uzupełniamy inne, niezwykle istotne elementy naszego modułu. Będą się w nich znajdować funkcjonalności, jakie zaoferuje rozszerzenie.

Tworzyć samemu, czy skorzystać z usług profesjonalistów?

Jak widać, stworzenie od podstaw modułu PrestaShop wymaga od nas nieco bardziej zaawansowanych umiejętności i wiedzy. W naszym artykule opisaliśmy jedynie pierwszy krok tworzenia modułów. Jeśli nie czujemy się na siłach i stwierdzimy, że możemy sobie nie poradzić, lepiej skorzystać z usług profesjonalnych firm, trudniących się tworzeniem tzw. PrestaShop module. Tego typu podmioty nie tylko zapewniają gwarancję, lecz także proponują wsparcie techniczne i pomoc w instalacji. Jeśli zarządzamy sklepem PrestaShop, warto zainteresować się tematem modułów dodatkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *