Moduły PrestaShop pozwolą na rozbudowanie funkcjonalności naszego sklepu internetowego. Z ich pomocą możemy dodać nowe funkcje, takie jak integracja z systemem kurierskim czy obsługę okienek Pop-up. Jak stworzyć tego typu rozszerzenia? Podpowiadamy!
Samodzielne tworzenie modułu PrestaShop – od czego zacząć?
Jeśli zarządzamy sklepem PrestaShop, prędzej czy później będziemy chcieli rozszerzyć jego funkcjonalności. Z pomocą przychodzą moduły. Jeśli chcemy samodzielnie opracować rozszerzenie do PrestaShop, powinniśmy zacząć od stworzenia folderu z jego nazwą w katalogu „modules”, znajdującego się w naszej instalacji PrestaShop. Wewnątrz niego dodajmy trzy pliki – jeden o nazwie naszego modułu, np. modultelefon, z rozszerzeniem .php, plik config.xml i plik z nazwą naszego modułu z rozszerzeniem .tpl (np. modultelefon.tpl).
W pliku contig.xml powinniśmy zapisać odpowiedni kod, zawierający takie informacje, nazwa, wersja, opis czy autor.
Pełna lista:
- name – nazwa naszego modułu;
- displayName – nazwa modułu, która będzie wyświetlała się w panelu administracyjnym;
- version – wersja naszego modułu;
- desciprition – opis funkcjonalności tworzonego przez nas rozszerzenia;
- author – informacje o autorze;
- is_configurable – dane mówiące o tym, czy moduł ma stronę konfiguracyjną;
- need_instance – informacje o tym, czy ma być widoczny na liście modułów;
- limited_countries – uzupełniamy, jeśli chcemy, by nasz moduł działał jedynie w danych krajach.
W pliku .php uzupełniamy inne, niezwykle istotne elementy naszego modułu. Będą się w nich znajdować funkcjonalności, jakie zaoferuje rozszerzenie.
Tworzyć samemu, czy skorzystać z usług profesjonalistów?
Jak widać, stworzenie od podstaw modułu PrestaShop wymaga od nas nieco bardziej zaawansowanych umiejętności i wiedzy. W naszym artykule opisaliśmy jedynie pierwszy krok tworzenia modułów. Jeśli nie czujemy się na siłach i stwierdzimy, że możemy sobie nie poradzić, lepiej skorzystać z usług profesjonalnych firm, trudniących się tworzeniem tzw. PrestaShop module. Tego typu podmioty nie tylko zapewniają gwarancję, lecz także proponują wsparcie techniczne i pomoc w instalacji. Jeśli zarządzamy sklepem PrestaShop, warto zainteresować się tematem modułów dodatkowych.