Dynamika zmian pojawiających się w branży IT wymusza na specjalistach ds. rekrutacji ciągłe uaktualnianie swojej wiedzy i poszerzenia jej o kolejne zagadnienia związane z nowoczesnymi technologiami. Przyjmowanie na szeroką gamę stanowisk, na które brak określonego zestawu umiejętności i wiedzy sprawia duże wyzwanie przed specjalistami z KIAT, zajmujących się opracowaniem oferty zgodnie z potrzebami firm poszukujących pracowników, jak i oceną umiejętności zgłaszających się kandydatów.
Jak ustalane są wymagania stawiane kandydatom w branży IT?
Konkretna lista umiejętności opracowywana jest w porozumieniu z osobą odpowiedzialną za projekt lub stanowisko, na które odbywa się rekrutacja. Dopasowywana jest do realiów branży i przewidywanych możliwości kandydatów, jednocześnie biorąc pod uwagę specyfikę zadań stawianych przed przyszłymi pracownikami.
Podczas rozmowy padają pytania o motywację kandydata, jego doświadczenie, oczekiwania płacowe i chęć rozwoju, które są szczególnie ważnym punktem całego procesu. Zainteresowanie poszerzaniem umiejętności cenione jest na równi z chęcią pracy w określonej firmie. Firmy takie jak KIAT wielokrotnie wykorzystuje swoje doświadczenie w branży, wybierając ponadto takich kandydatów, których wartości będą podobne do wartości firmy, której interesy reprezentują. Sprawna komunikacja na tej linii jest kluczem do sukcesów w dalszej współpracy między firma a pracownikiem.
Jak wygląda proces rekrutacji ze strony firmy zlecającej poszukiwania?
Branża IT jest obszarem specyficznym. Szybkie tempo zmian sprawia, że oczekiwania sprzed kilku miesięcy mogą okazać się przestarzałe. Firmy zlecającej poszukiwania kandydatów nie zawsze znają realia i wymagania, jakie powinno im stawiać. W dodatku oczekiwania w stosunku do doświadczonych programistów będą inne niż początkujących startujących na stanowisko juniora. Zrozumienie i wykorzystanie tych faktów jest cenna umiejętnością osób zatrudnionych na stanowiskach HR.
W wielu wypadkach praca w IT naznaczona jest potrzebą szybkiego, ukierunkowanego rozwoju, z drugiej praca w zespołach projektowych jest nieocenioną nauka dla każdego programisty. Tak samo jak zorientowanie się we własnym stylu pracy, nawykach i ogólnym środowisku pracy przy projektach związanych z nowoczesnymi technologiami. Dlatego wiele CV sprawdzanych jest pod kątem zajmowanych wcześniej stanowisk, rodzajów zadań, potencjału, jaki kandydata może wnieść do zespołu pracowniczego.
Jaki kandydat ma szansę na przyjęcie w branży IT?
Nie ma określonego zbioru cech, jakie należy posiadać, żeby zdobyć pracę jako specjalista IT. Tym, co zwraca największą uwagę jest pasją, wiedzą i chęć nauki. Zainteresowanie szkoleniami, stosowanymi w firmie technologiami, szansami, jakie stwarza pracownikom.
Nadal rośnie zapotrzebowanie na osoby zaznajomione z konkretnymi językami programowania i środowiskiem pracy z nimi, dlatego poszerza się pakiety korzyści wynikających z zatrudniania w takiej firmie. Dlatego dla każdego zainteresowanego, dla którego praca w IT wydaje się właściwą ścieżka kariery, powinien stawiać na rozwój, obeznanie ze specyfiką branży, doskonalenie swoich umiejętności i dbanie o jakość przygotowywanych przez siebie zadań.