Jak zoptymalizować WordPress pod kątem SEO?

Posiadanie własnej strony to jeszcze nie wszystko. Ważne jest, aby użytkownicy mogli znaleźć ją w sieci. W tym celu strona musi zostać wypozycjonowana. Wszystko zaczyna się jednak od jej prawidłowej optymalizacji pod kątem SEO. Dziś jednym z najpopularniejszych systemów CMS jest WordPress. Między innymi także dlatego, iż strony stworzone za jego pomocą można łatwo optymalizować i pozycjonować.

Od czego zacząć?

Działanie systemu WordPress przede wszystkim opera się na wtyczkach. Co ważne, dostępne są także wtyczki, które są pomoce w optymalizacji serwisu oraz jego pozycjonowania. Jedną z takich wtyczek jest Yoast SEO. Jej główną zaletą jest intuicyjność i prostota w obsłudze. Podpowiada ona administratorowi strony, na co powinien zwrócić uwagę, aby optymalizacja SEO zrealizowana została prawidłowo. Wtyczkę Yoast SEO instaluje się dokładnie tak samo jak wszystkie inne wtyczki.

Działanie wtyczki

Samo działanie wtyczki jest bardzo proste. Analizuje ona napisany artykuł pod kątem SEO. W wyniki analizy administrator strony otrzymuje takie informacje jak to czy w treści artykułu znajduje się słowo kluczowe, czy artykuł posiada tytuł oraz meta dane, a także czy słowo kluczowe występuje w tytule artykułu. Są to podstawowe czynniki mające wpływ na prawidłową optymalizację strony. Jeśli analiza wykaże braki, administrator witryny może w artykule dokonać odpowiednich zmian.

Meta dane

Jak wspomniano wtyczka Yoast SEO analizuje czy artykuł posiada prawidłowe meta dane. Składają się na to przede wszystkim dwa elementy. Tytuł strony oraz jej meta opis. Każdy artykuł powinien oczywiście posiadać tytuł. Dobrze, jeśli w jego treści znajduje się słowo kluczowe. Tworząc serwis w systemie WordPress z pewnością będzie ona zawierał przynajmniej kilka podstron. Pamiętać należy, aby każda z nich posiadała unikalny tytuł. Równie ważny jest meta opis. Jest to krótki tekst opisujący stronę. Tekst ten widoczny jest w wynikach wyszukiwania. Musi być zatem także atrakcyjny i chwytliwy. Podobnie jak w przypadku tytułu, każda podstrona powinna posiadać unikalny meta opis.

Prędkość ładowania się strony

Na pozycjonowanie stron duży wpływ ma także prędkość ładowania się witryny w przeglądarce. Im czas ten jest krótszy tym oczywiście lepiej. Dlatego jest to kolejny element, który należy przeanalizować optymalizując stronę. Jeśli ładowanie strony trwa zbyt długo, należy podjąć konkretne działania. Przede wszystkim należy sprawdzić wagę grafik umieszczonym na stronie. Być może są one za duże. Pomocna może być tu kompresja plików.

Atrybut ALT

Pamiętać należy, że algorytm wyszukiwarki analizując stronę “czyta” jedynie zawartą na niej treść. Google nie widzi tego, co zawarte jest na zdjęciach czy grafika. Jedyną informację, jaką otrzymuje to informacja, iż w danym miejscu na stronie znajduje się plik graficzny. W związku z tym należy wyszukiwarce pomóc. Służy do tego atrybut ALT. Jest to tekstowy informacja o tym, co znajduje się na grafice, jej opis. Jest to istotna informacja dla Google, która pozytywnie wpływa na pozycjonowanie strony.

Jak widać optymalizacja SEO serwisu internetowego nie jest taka trudna. Zwłaszcza jeśli strona powstanie w oparciu o system WordPress. Umożliwi to skorzystanie ze specjalnych wtyczek, które wspomogą proces optymalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *