Jeżeli szukasz informacji o SEO lub pozycjonowaniu to w tym artykule znajdziesz parę informacji, które pomogą Ci rozszerzyć opcje wyszukiwania Twojej witryny w najpopularniejszych przeglądarkach, takich jak na przykład Google czy Bing. Mianowicie, w tym artykule powiemy sobie czym jest mapa witryny (ang. sitemap, co zyskujemy kiedy taką mapę stworzymy oraz zastanowimy się, czy lepsza będzie dynamiczna mapa witryny, czy może statyczna.
Co to i kiedy przydaje się mapa strony internetowej
Mapa strony www (ang. sitemap) jest to spis linków URL należących do witryny wraz z parametrami opisującymi te strony właśnie. To brzmi nieco skomplikowanie, ale wcale takie nie jest. Przetłumaczmy więc sobie to na język prosty. Prowadząc stronę internetową masz główną stronę, z której przechodzisz na mniejsze strony – takie na których są wpisy, informacje, dane, i tak dalej. Strona zbudowana według takiego schematu może być rozciągnięta do niesamowitych rozmiarów, może się składać z setek, tysięcy, a czasem i dziesiątek tysięcy podstron. Jak nie trudno się domyślić, bardzo trudno jest w takiej sytuacji zarządzić taką stroną. Już setki wpisów powodują niemały kłopot, aby tym zarządzić. Co więcej przy pracach może się okazać, że niektóre linki wygasły, albo coś złego się z nimi dzieje. Wtedy właśnie przychodzi z pomocą mapa witryny. I kiedy zastanawiasz się czy tworzenie mapy strony jest dobrym pomysłem już na początku, kiedy masz jeszcze niewiele treści to odpowiedź jest twierdząca. Sitemap ma jeszcze inne, bardziej zaawansowane funkcje. Choćby we współpracy z wyszukiwarkami – które właśnie dzięki mapie witryny mogą ją prezentować w całej okazałości. Do silnika wyszukiwarki możesz użyć wtedy nie tylko strony głównej, ale zbudowana mapa witryny jest przez nie odczytywana, a następnie możesz ją modyfikować i nadawać, na przykład, różnym podstronom różną wagę – czyli które strony będą ważniejsze dla wyszukiwarek, a które mniej.
Co zawiera w sobie mapa strony internetowej
Mapa zawiera w sobie informacje, które wyszukiwarka może odczytać i pobrać z niej najważniejsze dla siebie informacje. Można powiedzieć, że właśnie w ten sposób witryna komunikuje się z wyszukiwarką i przekazuje jej jakie są cechy techniczne szczególnych podstron. Możemy tu przekazać, poza oczywiście linkami do nich, informacje o tym jak często strony są aktualizowane. Odpowiedni znacznik pomoże nam poinformować wyszukiwarkę, które strony aktualne są zawsze, które co godzinę, co miesiąc, a które nigdy się nie aktualizują. Co więcej, możemy w niej dodać datę ostatniej modyfikacji konkretnej podstrony. Dodatkowo możemy także dodać znacznik priority, który pozwoli nam określić jak ważna jest to podstrona. Jeśli nie wiemy jak dokładnie chcemy to ułożyć, to możemy wykorzystać najpopularniejsze układy, czyli: Strona główna otrzymuje wagę 1, strony kategorii wagę 0, 8, zaś wyższej jakości treści otrzymują wagę 0, 6 i pozostałe strony – te mniej ważne – otrzymują wagę 0, 5. W ten sposób wyszukiwarka wie jak poukładać kolejne strony w wynikach, które zobaczy internauta. Jak więc widać, takie parametry mogą pozwolić bardzo dobrze sklasyfikować stronę dla algorytmu, który pobiera dane o naszej witrynie. Wie on od razu jak wygląda charakterystyka naszej strony, a wszystko dlatego, że mapa strony www przekazuje wszystkie informacje.
Jak zrobić mapę witryny
Tworzenie mapy witryny polega zazwyczaj na wygenerowaniu mapy XML z odpowiednimi znaczkami i danymi w nich zawartymi. Istnieje wiele rodzajów generatorów map stron internetowych. W zależności od rodzaju w jaki sposób prowadzimy nasza stronę, może się okazać, że nie potrzebujemy korzystać z zewnętrznych programów. Przykładowo mapa strony wordpress może być generowana przez prostą wtyczkę, którą dołączamy do naszej witryny i ona automatycznie tworzy regularnie mapy strony. Jeżeli jednak chcemy użyć zewnętrznych programów to takich także nie brakuje. W zależności od zaawansowania tworzą one nie tylko sam zbiór linków i znaczników, ale także potrafią zliczyć grafiki, zweryfikować czy nie dodajemy właśnie mapy witryny prowadzącej do nieistniejących stron (np. czy nie pojawia się w żadnym przypadku error 404), i wiele innych.
Kiedy już zrobimy naszą mapę witryny, należy powiadomić wyszukiwarkę, że taka mapa witryny jest dostępna. W przypadku Google, będzie trzeba zalogować się do panelu na stronie Google Webmaster Tools i tam dodajemy witrynę, a po zweryfikowaniu strony przechodzimy do menu Indeksowanie a potem Mapa witryn i tam dodajemy mapę witryny. W ten sposób dodajemy mapę witryny do Google i już mamy automatycznie zaindeksowane wszystkie nasze podstrony bez żmudnego dodawania ich ręcznie, a potem utrzymywania ich.
Podsumowując, zbudowanie mapy strony (sitemap) jest bardzo dobrym pomysłem i może przynieść wymierne korzyści. Nie tylko w kwestii zaindeksowania witryny wraz ze wszystkimi jej odnośnikami do wyszukiwarki, ale także w celu zdiagnozowania, czy żaden link nie prowadzi do nieistniejącej już strony.