Jaki sklep online założyć w czasach kryzysu?

Własny biznes kojarzy nam się z ogromnym wkładem własnym, masą formalności i przede wszystkim brakiem stabilności finansowej. Okazuje się jednak, że w czasach kryzysu istnieją pewne sektory odporne na straty. Warto je przeanalizować i zastanowić się nad otwarciem sklepu internetowego, którym można zarządzać zdalnie.

Sprzęt fitness

Moda na zdrowy styl życia trwa już od dobrych kilka lat, ale od momentu zamknięcia siłowni popyt na sprzęt sportowy wzrósł diametralnie. Osoby, które do tej pory regularnie ćwiczyły nie chcą, bądź nie mogą sobie pozwolić na kilkutygodniową przerwę. To idealna okazja, aby otworzyć sklep internetowy.

Wbrew pozorom założenie takiego biznesu nie jest sprawą skomplikowaną. Wystarczy wykorzystać model dropshippingu. Polega on na wysyłce produktów do klienta bezpośrednio przez producenta. Zaraz po złożeniu zamówienia w naszym sklepie online, kontaktujemy się z dostawcą, a ten pakuje i wysyła zakupione towary do adresata. Ten proces można również zautomatyzować.

Zaletą tego rozwiązania jest brak konieczności posiadania magazynu oraz minimalny wkład własny. Tak naprawdę cały budżet trzeba będzie przeznaczyć na marketing oraz budowę sklepu. Konkurencja nie jest mała, dlatego warto zacząć od popularnych serwisów transakcyjnych, takich jak Allegro czy Amazon.

W przypadku chęci założenia własnej strony należy zadbać o jej widoczność w SERP. Chodzi o tak zwane pozycjonowanie. Najlepiej jest w tym celu zatrudnić specjalistę, który zajmie się całością działań marketingowych, ewentualnie nauczy nas, jak sprawdzić pozycję strony, abyśmy sami mogli ją monitorować.

Kosmetyki ekologiczne

Kosmetyki ekologiczne są idealną okazją na potencjalnie duży zysk nie tylko w czasach kryzysu. Społeczeństwo na całym świecie jest coraz bardziej świadome tego, jak ważna jest ekologia i jaki ma ona wpływ na środowisko oraz codzienne życie. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez PMR w Polsce rynek kosmetyków naturalnych stanowi 4% wartości całego rynku kosmetycznego, a wybiera je około 16% Polaków.

Nawet wpisując w Google hasło „sposoby na”, drugim wynikiem jest fraza „sposoby na ekologiczne życie”, co tylko utwierdza w przekonaniu, że ludzie wracają do tego, co naturalne i zdrowe.

Warto skupić się na produktach, których używamy na co dzień, takich jak mydła, żele pod prysznic, szampony, kremy, odżywki. Oczywiście, aby sklep odniósł sukces, muszą to być kosmetyki autentyczne. Nie wystarczy oznaczyć je jako „bio” czy „eko”, klienci są coraz bardziej odporni na tego rodzaju informacje. Należy się upewnić, że faktycznie odznaczają się dobrą jakością.

Produkcja kosmetyków jest dosyć skomplikowana i regulowana wieloma przepisami prawnymi, dlatego lepiej jest postawić na produkty gotowe, wspierając tym samym rynek lokalny.

Produkty zrównoważone

Statystyczny Polak wytwarza około 315 kilogramów śmieci rocznie. I choć nie przodujemy na tle innych krajów europejskich, to wciąż bardzo duża liczba. Na szczęście świadomość społeczna jest coraz większa i zapotrzebowanie na artykuły przyjazne środowisku stale rośnie. Czasy kryzysu dodatkowo zwiększają na nie popyt.

W Polsce branża ta jednak bardzo powoli się rozwija, dlatego to dobry moment na otwarcie sklepu z produktami zrównoważonymi. Co to takiego? Są to najczęściej rzeczy wykonane z surowców wtórnych, które można wielokrotnie wykorzystać. Wiele z nas wprowadziło do swojego życia zrównoważone praktyki, nie będąc nawet do końca świadomym. Używamy pojemników do przechowywania żywności, chodzimy na zakupy z własną torbą z tkaniny, rezygnujemy z plastiku na rzecz szkła, segregujemy śmieci itd.

Produkty zrównoważone znajdziemy wszędzie, od kuchni, przez łazienkę aż po biuro. Sporym zainteresowaniem cieszą się obecnie artykuły kuchenne, takie jak rurki, siatki na owoce i warzywa, sztućce, szczotki do mycia naczyń z wymiennymi wkładami czy chociażby papier do pieczenia wielokrotnego użytku.

Artykuły home office

Coraz więcej osób pracuje zdalnie, co przyczyniło się do zwiększenia popytu na wyposażenie domowego biura. Mówi się nawet, że panujący kryzys rozpocznie nową erę cyfrowych nomadów. Praca z domu jest wygodna, pod warunkiem, że stworzymy w nim odpowiednie warunki. Otwierając swój sklep internetowy, warto więc zastanowić się nad tym, czego potrzebuje osoba pracująca zdalnie.

Możliwości jest wiele. Prym wiodą jednak artykuły papiernicze, takie jak teczki, szufladki do przechowywania dokumentów, organizery, koperty, przybory piśmiennicze, planery, notesy, kalendarze, tablice korkowe. Warto zastanowić się również nad meblami. Małe wygodne biurko i krzesło to podstawa BHP. Oprócz tego istnieje popyt na podstawki na laptopa, oddzielne klawiatury i myszki.

Sklep z grami

Istniejący kryzys zaburzył gospodarkę zarówno krajową, jak i światową, ale nie wszystkie sektory na nim ucierpiały. Okazuje się, że branża gamingowa ma się świetnie, a nawet znacznie lepiej niż dotychczas. Weźmy na przykład PlayWay – czołowego producenta i wydawcę gier komputerowych i mobilnych. W ciągu ostatniego miesiąca wartość akcji wzrosła z 358 zł do 426,50 zł (stan na 5 maja 2020). Takich przykładów jest znacznie więcej, dlatego sklep internetowy z grami może być obecnie strzałem w dziesiątkę.

Oczywiście, nie chodzi tylko o gry wideo, w końcu nie każdy posiada konsolę. Popyt wzrósł również na gry planszowe. Według brytyjskiego dziennika The Guardian najchętniej kupowanymi grami są Monopoly, Scrabble, Cluedo i Uno. Częściej nabywamy również zabawki, puzzle i karty do gry. Jest to zatem dobry moment na rozważenie sklepu internetowego z grami, najlepiej według modelu dropshipping.

Czy opłaca się zakładać sklep internetowy w czasach kryzysu? Oczywiście, choć kluczem do sukcesu są tu dokładna analiza rynku i dostosowanie oferty do panujących potrzeb użytkowników. Teoretycznie każdy znajduje się obecnie w odpowiednim miejscu i w odpowiednim czasie, warto więc wykorzystać tę okazję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *