Katalogowanie stron czy warto?

Katalogowanie stron, kiedyś niesłychanie popularne, dzisiaj jest w defensywie. Jeszcze parę lat temu każda strona dążyła do tego, żeby być w katalogu stron. W tym artykule odpowiemy sobie na pytania takie jak: czym jest katalogowanie stron, po co się to stosowało oraz czy warto stosować to w dzisiejszych czasach.

Katalogowanie stron internetowych – czym to jest

Katalogowanie stron to nic innego jak, oczywista rzecz, dodawanie stron do katalogów. Brzmi banalnie, wiem. Ale jeszcze parę lat temu, każdy wiedział czym są katalogi. Dzisiaj wielu internautów w ogóle nie wie do czego one służą. Dzisiaj, kiedy chcesz coś znaleźć, na przykład serwis samochodowy w swojej okolicy to po prostu wyszukujesz to, a jeżeli Twoja przeglądarka jest spersonalizowana, to w wynikach wyszukiwania otrzymujesz adres najbliższego, opinie innych internautów, średni czas oczekiwania na obsługę, zdjęcia, i masę innych rzeczy. Ale kiedyś nie było to takie proste. Wyszukiwarki wskazywały bardzo dziwne strony w tamtym czasie, gdy próbowało się wyszukać jakąś lokalną usługę. Jeszcze parę lat temu, kiedy ktoś chciał znaleźć serwis samochodowy to musiał wejść do katalogu stron. Była to witryna ze zbiorem linków. Czyli, wśród dostępnych tam stron trzeba było wybrać, np. miasto – dajmy na to Białystok. Wchodziliśmy do takiego katalogu i mieliśmy tam kolejne katalogi z usługami jakie można tam znaleźć, tam znajdywaliśmy katalog Motoryzacja, a następnie szukaliśmy Serwis samochodowy. Wchodziliśmy do tego katalogu i tam była już lista różnych stron, prowadzących do serwisów samochodowych w Białymstoku. Nie były poukładane oczywiście od najbliższego, ale po prostu losowo (ewentualnie może ktoś więcej zapłacił). Takie katalogi stron funkcjonowały od samego początku Internetu i już gdy nawet wyszukiwarki działały o wiele sprawniej, wielu ludzi nadal przez nie szukało konkretnych usług.

Ale w tamtych czasach dodawanie strony do katalogów miało także inną bardzo ważną zaletę, poza tym, że ktoś właśnie w ten sposób mógł znaleźć usługę dla siebie. W czasach kiedy silniki wyszukiwarek nie były wyjątkowo mądre, istniało coś takiego jak katalogowanie SEO. Dodawanie do katalogów strony powodowało, że jej wartość rankingowa w wyszukiwarkach takich jak Google bardzo szybko rosła, przez co szukając czegoś przez Google można było bardzo szybko natrafić na tę stronę. SEO (ang. Search Engine Optimization) to właśnie budowanie wartości punktowej dla wyszukiwarki Internetowej, dzięki której wyszukiwarka umieści ją zdecydowanie wyżej niż wcześniej w wynikach wyszukiwania konkretnych haseł. Parę lat temu był to najpopularniejszy, często jedyny sposób w jaki było wykonywane SEO dla danej strony. Dodanie strony do katalogów zapewniało jej już na starcie wiele punktów i sprawiało, że jej pozycja była coraz wyższa na liście wyników. W im większej liczbie katalogów, tym wyżej strona się znajdowała.

Czy katalogowanie dzisiaj jest wartościowe?

Jednak warto się zastanowić czy dzisiaj nadal tak to działa, jak jeszcze parę lat temu. Jak wszystko w informatyce, parę lat to bardzo długo. Technika bardzo szybko się rozwija, każdego roku wdrażanych jest wiele poprawek do algorytmu, wiele nowych technologii. Ostatnie lata to rozwój uczenia maszynowego i sztucznej inteligencji. Czym możemy zatem polegać na katalogowaniu stron i ufać, że w ten sposób wykonujemy solidną pracę w kwestii SEO? Niestety, dzisiaj nie jest to takie proste. Rozwój algorytmów, które rankingują strony, poszedł tak daleko do przodu, że dzisiaj dodanie strony do katalogów może ten ranking obniżyć zamiast podwyższyć. Z czego to wynika? Algorytmy nauczyły się rozpoznawać sztuczne nabijanie punktów i gdy taki proceder zostanie wykryty, zamiast dodatkowych punktów, te są odejmowane. Szczególnie jest to niebezpieczne w przypadku, gdy liczymy na darmowe wpisy do katalogów. Takie katalogi są najniebezpieczniejsze. Często są bez moderatorów, umieszczane są tam linki bardzo niskich jakości, często plagiatowane lub służące do spamu. W przypadku powiązania naszej strony z katalogiem oznaczonym w silniku wyszukiwarki jako spam, nasza witryna automatycznie traci bardzo dużo. Należy być bardzo uważnym wybierając katalog w którym chcemy umieścić odnośnik do naszej strony. Należy też pamiętać, że opis w każdym katalogu powinien być unikalny. Szkodliwe jest dublowanie opisów między katalogami. Tym samym, jeżeli chcemy skorzystać z wielu katalogów musimy napisać wiele opisów tej samej strony, lub skorzystać z usług copywriterów. Jeżeli chcemy skorzystać mimo to z katalogów, należy wybrać katalogi istniejące od lat i sprawdzone, jednak trzeba mieć na uwadze, że takie katalogi nie są darmowe, ani wyjątkowo skuteczne.

Podsumowując, katalogowanie stron internetowych parę lat temu było bardzo prostym sposobem na podniesienie pozycji swojej strony w wynikach wyszukiwarki, jednak dzisiaj wiąże się to z ryzykiem. O ile istnieją wieloletnie, moderowane katalogi, to trzeba mieć także na uwadze, że dzisiaj wartość jaką reprezentuje katalogowanie SEO jest zdecydowanie niższa niż ta co była kilka lat temu. Dzisiaj takie coś może być dodatkiem do innych metod, a nie jedyną metodą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *