Płatne linki a pozycjonowanie

Kiedy na początku XXI wieku ktoś chciał wypromować swoją stronę w wyszukiwarce internetowej to z pomocą przychodziło katalogowanie SEO. Polegało to na dodawaniu strony do katalogu, który następnie linkował do strony i kategoryzował ją pod wyszukiwarkę. Jednak po chwilowym bumie popularności tej metody, zaczęła ona stopniowo tracić na znaczeniu. SEO oparte o takie metody cechowało się coraz mniejszą skutecznością, aż w końcu wykazywało cechy bardziej szkodliwe dla rankingu strony, niż pozytywne. Wtedy w celu pozycjonowania strony zaczęły zyskiwać popularność linki SEO.

Płatne linki ścieżką na szczyt wyników wyszukiwarek

Pozycjonowanie, w odróżnieniu od SEO (ang. Search Engine Optimization, różni się tym, że jego celem nie jest zawyżanie wyniku wyszukiwania na stronie, a sprawienie, że będzie on bardzo widoczny. Można to osiągnąć tym samym co SEO, ale pozycjonowanie jest bardziej rozbudowanym pojęciem – w to wchodzi SEO, a także inne praktyki. Jedną z takich praktyk jest pozyskiwanie linków, czyli inne strony oznaczają naszą jako wartościowe linki. Można to porównać do polecania przez kogoś naszych usług. Jeżeli uda nam się spowodować, że linki do strony są umieszczone na bardzo wartościowych serwisach, to otrzymujemy coraz bardziej eksponowaną pozycję w wyszukiwarkach internetowych. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie przedobrzyć, czyli nie upychać linków na bezwartościowych serwisach, albo na serwisach bez merytorycznej treści. Takie akcje są całkowicie bezsensowne.

W jaki sposób można pozyskać linki pozycjonujące?

Zdobywanie linków nie należy do prostych zadań, szczególnie dzisiaj. Wyszukiwarki są wyuczone jak rozpoznawać, że link jest nienaturalnie wykorzystywany. Problemem w tym przypadku jest to, że silnik wyszukiwarki nie wie czy link jest faktycznie wartościowy, czy jednak jest bezwartościowy – ale, gdy pojawia się taka wątpliwość to w większości sytuacji jest uznawany za negatywny przykład linku. Co więcej silniki wyszukiwarek bardzo szczegółowo weryfikują stronę z której jest link. Mianowicie, jeżeli jest to strona, która linkuje do wielu innych to może być znak, że ta strona powstała jedynie po to, żeby sprzedawać linki. Tym samym zdobywanie linków poprzez kupno linków może być wyjątkowo niebezpieczne – jeżeli sprzedawca wstawi te linki na stronie, która zajmuje się tylko linkowaniem do innych stron, to nie otrzymamy pełnej wartości wynikającej z tych linków. Tym samym, mimo że zakup linków jest bardzo prosty i relatywnie tani, może przynieść odwrotne efekty, niż te zamierzone.
Co więc należy zrobić, żeby pozycjonować stronę w najbardziej atrakcyjny sposób? Aby linki pozycjonujące dawały znaczną wartość dla strony do której linkują powinno się sprawdzać, czy strona na której chcemy linkować do siebie, jest merytoryczna i sprawdzona. Warto zadbać także o dobry anchor linka, tak żeby to było krótką charakterystyką strony.
Podsumowując, pozycjonowanie strony za pomocą linków może być świetną inwestycją, o ile uda nam się załatwić polecenie naszej strony w bardzo popularnym, silnym i merytorycznym serwisie. Taki link będzie miał bardzo duży wpływ na jakość pozycjonowania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *