Procesor do laptopa – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Podchodząc do zakupu laptopa, trzeba być świadomym, że urządzenia tego typu nie dają wiele możliwości późniejszej modernizacji. Bez problemu wymienimy w nich dysk twardy, zazwyczaj da się także rozbudować pamięć RAM, jednak na tym koniec. Dlatego należy dobrze przemyśleć zakup i dokładnie przeanalizować specyfikację wybranych modeli. W tym artykule skupimy się na jednym z najważniejszych podzespołów – na procesorze.

Dlaczego procesor ma tak duże znaczenie w laptopie?

Procesor, określany też mianem CPU – centralna jednostka obliczeniowa, to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera. Niektórzy nazywają go mózgiem urządzenia, gdyż właśnie przez niego przechodzą wszystkie polecenia i od jego mocy obliczeniowej zależy wydajność sprzętu. Procesory do laptopa nie różnią się od tych używanych w desktopach, jednak ich wymiana jest praktycznie niemożliwa. Dlatego właśnie należy wybrać model, którego procesor ściśle odpowiada naszym potrzebom. Zadania nie ułatwia fakt, że wszystkie podzespoły urządzenia powinny charakteryzować się idealną kompatybilnością. Może się zdarzyć, że dany laptop posiada bardzo wydajny CPU, ale jest wyposażony w średniej jakości kartę graficzną i stosunkowo niewielką ilość RAM. W takiej sytuacji potencjał procesora byłby ograniczany przez pozostałe komponenty. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba się upewnić, czy wszystkie podzespoły mają zbliżone parametry.

Jakie procesory do laptopa są najlepsze?

Procesory składają się z tak zwanych rdzeni i wątków – przeważnie na każdy rdzeń przypadają dwa wątki. Każdy wątek odpowiada za przetwarzanie w danym momencie jednego polecenia. Im więc jest ich więcej, tym lepsza moc obliczeniowa CPU. W podstawowych modelach laptopów, przeznaczonych do codziennych czynności oraz prostych prac z dokumentami tekstowymi i arkuszami kalkulacyjnymi, stosuje się najczęściej dwu- lub czterordzeniowe procesory. Na nieco wyższej półce cenowej znajdziemy laptopy z procesorami o sześciu lub ośmiu rdzeniach, które poradzą sobie z bardziej zaawansowanym oprogramowaniem, w tym ze znaczną częścią współczesnych gier. Najbardziej wymagający użytkownicy, np. profesjonaliści zajmujący się tworzeniem grafiki, powinni jednak celować w dwanaście i więcej rdzeni.

Jakiej firmy procesor wybrać?

Rynek procesorów, nie licząc urządzeń marki Apple z własnym CPU, jest w zasadzie całkowicie zdominowany przez dwie firmy: AMD oraz Intel. W sklepie Hanzo znajdziesz laptopy z procesorami obu tych producentów. Czy któryś z nich oferuje zdecydowanie lepsze rozwiązania? Jeszcze do niedawna niekwestionowanym liderem były procesory IntelCore, które jako jedyne zapewniały wydajność pożądaną przez graczy oraz profesjonalistów. Dziś jednak wybór nie jest oczywisty. Odkąd AMD wprowadził do swojej oferty serię Ryzen, jego popularność znacznie wzrosła. Z pewnością warto rozważyć propozycje obu firm. Wybór odpowiedniego procesora zależy przede wszystkim od indywidualnych preferencji oraz potrzeb.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *