Skąd brać pomysły i informacje na wpisy na bloga? Wybór bezpłatnych narzędzi i zasobów, które powinien znać każdy ambitny bloger

Blogowanie stało się dziś niezwykle popularne, a wielu osobom umożliwiło osiągnięcie stałego dochodu, o czym marzy niejeden bloger. Przebicie się w blogosferze jest jednak niezwykle trudne, a najważniejszym warunkiem, jaki musi zostać spełniony, aby zarabianie na blogu było możliwe, jest tworzenie ciekawych, profesjonalnych i angażujących treści. Co jednak, jeżeli mamy problem z ukazaniem tematu z takiej strony, aby się on wyróżniał? Z pomocą przyjdą narzędzia, które ukażą obecne trendy, a także podsuną gotowe tematy.

Czy za wysokiej jakości treści, z których można czerpać i informacje oraz inspiracje, trzeba płacić?

Wiele osób zastanawia się, gdzie może uzyskać dostęp do wysokiej jakości treści, których użyje potem do stworzenia wpisu na blogu. Nierzadka jest praktyka zaopatrywania się w duże ilości książek i czasopism, aby wejść w posiadanie tekstów, których będzie można użyć podczas researchu.

Materiały takie jednak kosztują, a do tego nie powiedzą nam tak naprawdę, co jest w danej chwili modne i jakich fraz używają Internauci, szukając informacji na interesujące ich tematy. Na szczęście w Internecie znaleźć można wiele bezpłatnych i jednocześnie legalnych zasobów z treściami wysokiej jakości. Przydatne okażą się też różne aplikacje i narzędzia umożliwiające zapisywanie artykułów i wiedzy na później, w celu ich ponownego użycia.

Pomysły na tematy – słowa kluczowe i inspiracje

Zanim zabierzemy się za tworzenie treści, powinniśmy wiedzieć, co tak naprawdę interesuje naszą grupę docelową. Blog zarabianie umożliwia między innymi dzięki temu, że odpowiada na specyficzne potrzeby naszej grupy docelowej i dostarcza jej wartościowych informacji.

Wartościowy content to także kluczowy element SEO (Search Engine Optimization), gdyż algorytmy stosowane przez Google wychwytują wartościowe treści, awansując je w hierarchii wyszukiwania. Już dawno skończyła się epoka, w której działania SEO polegające na nasyceniu tekstu słowami kluczowymi i zastosowaniu tanich i nie do końca uczciwych trików, były skuteczne.

Jednym z najprzystępniejszych narzędzi do szukania słów kluczowych jest… sama wyszukiwarka Google. Nie tylko cenne będzie tutaj autozupełnianie naszych zapytań, ale także listy podobnych wyszukiwań. Kilkanaście minut poszukiwania słów kluczowych z tym najpowszechniejszym narzędziem będzie kociołkiem inspiracji, z którego wykipią pomysły na kolejne blogowe wpisy.

Kolejnym cennym narzędziem jest Google Trends – usługa Google, która nie tylko pozwala znaleźć aktualnie pożądane i popularne tematy, ale także ukazuje historię ich popularności. Pozwala znaleźć zarówno tematy, które przyniosą chwilowy skok w liczbie odwiedzających naszego bloga, gdyż dotyczyć będą spraw najbardziej aktualnych lub tymczasowych trendów, które osłabną, jak i tematy typu evergreen, czyli wiecznie modne i zawsze cieszące się dużą klikalnością. Wiele blogerów stawia wyłącznie na treści zawsze popularne i aktualne, ale warto czasem zamieścić wpisy dotyczące spraw najbardziej aktualnych, które przyciągną nowych czytelników na bloga.

Innym narzędziem bezpłatnym jest Keyword Sh!tter. Jest to proste, lecz potężne narzędzie, które korzysta z usługi Google Autocomplete. Wystarczy wpisać podstawowe słowo kluczowe, które nas interesuje, a narzędzie wypluje niezliczoną ilość prawdziwych zapytań internautów, dzięki czemu szybko zorientujemy się, od jakiej strony można ugryźć dany temat.

Kolejnym niezastąpionym narzędziem jest AnswerThePublic. Co prawda w wersji darmowej jest mocno ograniczone, gdyż umożliwia dokonanie tylko trzech zapytań dziennie, jednak taka ilość jest często satysfakcjonująca dla większości blogerów. Jest ono niezwykle cenne, gdyż jest ono bardzo miarodajne i jak żadne inne narzędzie dla blogerów, stanowi źródło inspiracji, podając nawet gotowe nagłówki, które można następnie rozbudować. W niezwykle estetycznej i czytelnej graficznej formie prezentuje ono zapytania Internautów oraz bieżące trendy, a także ich popularność w przeszłości.

Ci, dla których zarabianie na blogu przez dostarczanie ciekawych treści jest priorytetem, powinni też zaprzyjaźnić się z Twitterem, a zwłaszcza zestawem narzędzi Twitter Search. Stanowią one niezastąpioną pomoc przy odkrywaniu trendów, słów kluczowych, nastawienia ludzi względem danego zagadnienia, czy dokonywania wszelkiego rodzaju researchu podczas tworzenia wpisów.

Niezwykle użytecznym serwisem, ukazującym aktualne trendy, jest Pinterest, z którego korzysta się najczęściej jako ze źródła inspiracji, przypinając aktualne i interesujące treści do wirtualnych tablic. Posty na Pintereście, zwane pinami, składają się z grafiki, opisu, a — co najważniejsze — z linku, który prowadzi do zewnętrznej strony lub bloga. Pinterest będzie użyteczny więc nie tylko przy rozeznaniu w trendach, ale i przy samym researchu. Na tablicach na swoim profilu można tworzyć piny z linkami do materiałów, które będą przydatne w przyszłości.

Skąd czerpać wiedzę i inspiracje do tworzenia wpisów?

Co do samych źródeł, istnieje olbrzymia ilość darmowych opcji, a blogerzy cenią sobie wielce między innymi usługę Flipboard, która dostarcza spersonalizowanych wiadomości z wielu źródeł. Interesującą nas tematykę i słowa kluczowe możemy sami zdefiniować, a po wprowadzeniu ich uzyskujemy dostęp do nieskończonego strumienia newsów i wysokiej jakości artykułów pochodzących z najbardziej autorytatywnych źródeł, w tym z czasopism naukowych i branżowych.

Źródłem artykułów wysokiej jakości będzie aplikacja Researcher App, która daje darmowy dostęp do niezliczonej ilości czasopism naukowych i profesjonalnych z rozmaitych dziedzin. Znajdują się tu darmowe i wartościowe czasopisma z psychologii, dietetyki, nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, w tym tak rozchwytywanej medycyny naturalnej, a także czasopisma o naukach humanistycznych i społecznych. Dzięki temu darmowemu zasobów można stworzyć wpis z profesjonalnymi i wartościowymi informacjami. Nic tak nie robi wrażenia na czytelnikach, jak porządnie zrobiony research i przypisy do ważnych informacji. Z narzędzia Researcher App można korzystać i na smartfonie, i w przeglądarce internetowej.

Kolejnym niezastąpionym zasobem dla blogerów i dającym dostęp do darmowych artykułów naukowych, także tych tworzonych w języku polskim, jest strona DOAJ. org, czyli Directory of Open Access Journals – wyszukiwarki darmowych artykułów naukowych, z których można korzystać zupełnie bezpłatnie i pobrać je można w formacie PDF na dysk lub urządzenie mobilne. Nie ma to, jak prowadzić bloga, używając informacji z pewnych źródeł i dając do nich przypisy. Dzięki takim treściom zarabianie na blogu to sprawa niemal pewna, jeżeli do tego zadba się o jego promocję i o SEO.

Cenną kopalnią legalnych dokumentów i inspiracji będzie też Internet Archive, zasób znajdujący się pod adresem archive, org. Przechowywana jest tu niezliczona ilość dokumentów, filmów i innych zasobów, które udostępnione są bezpłatnie i legalnie. Misją Internet Archive jest zachowywanie i prezentowanie ogólnoświatowego dziedzictwa, wiedzy i zapewnienie darmowych materiałów mogących posłużyć edukacji i rozwojowi jednostki, i to zupełnie za darmo, bez potrzeby logowania!

Olbrzymią kopalnią wiedzy będą też darmowe ebooki, które legalnie można pozyskać z księgarni Amazonu, jednak trzeba do tego zainstalować aplikacją Amazon Kindle lub posiadać czytnik ebooków tej firmy. Po rejestracji uzyskujemy dostęp do księgarni, z której można za darmo pobrać wiele podręczników akademickich, poradników i literatury faktu. Typowa strategia wydawnicza na Amazon Kindle polega na udostępnianiu nowych pozycji za darmo przez pierwsze dni po ich ukazaniu się. Codziennie na Amazonie ukazuje się niezliczona liczba darmowych książek z każdej tematyki, które krótko po tym będą dostępne już odpłatnie. Warto jest więc codziennie wchodzić na Amazon i pobierać darmowe ebooki, szukając okazji.

Inną księgarnią, która także oferuje darmowe ebooki dobrej jakości, jest Smashwords. W tej księgarni nie trzeba się rejestrować, by pobierać te książki, które są bezpłatne. Do tego oferowane są one w niemal wszystkich popularnych formatach i czytać je można na każdym urządzeniu, a także online.

Szukając inspiracji na wpisy na bloga, warto też zainteresować się serwisem Tumblr oraz aplikacją społecznościową Amino App. Tumblr jest platformą blogową, na której można znaleźć wiele interesujących i często niszowych blogów z artykułami świetnej jakości, a do tego wyposażona jest ona w świetne mechanizmy wyszukiwania.

Amino App z kolei to aplikacja społecznościowa, której zadaniem jest gromadzić ludzi o podobnych zainteresowaniach w grupy zwane Aminos, które nieraz mają tysiące członków, którzy prowadzą na nich blogi, wymieniają się linkami i inspiracjami. Dołączając do jednej takiej grupy, widzą nas tylko jej członkowie. Amino to nie Facebook, gdzie każdy może nas znaleźć. Poszczególne Aminos są jakby oddzielnymi portalami społecznościowymi, z których każde posiada własny regulamin i niepowtarzalną atmosferę. Istnieją ich tysiące, a tematyka ich obejmuje między innymi styl życia, kuchnię, majsterkowanie, rzemiosło, popkulturę, medycynę naturalną, literaturę i wiele innych. Jest to cenna, lecz słabo znana w Polsce aplikacja.

Ostatnią aplikacją, która chociaż istnieje od niedawna, lecz jest niezwykle cennym narzędziem do śledzenia inforrmacji z danej tematyki i trendów, jest Baaz. Jest to Święty Graal wielu osób spędzających sporo czasu w mediach społecznościowych, gdyż pozwala przeglądać zawartość wszystkich swoich profili i śledzonych stron w mediach społecznościowych w jednej aplikacji. Dzięki Baaz czasy, w których trzeba było się logować do wielu różnych aplikacji i skakać pomiędzy nimi, marnując czas i energię, odejdą do lamusa.

Aby być zawsze na bieżąco z interesującymi nas stronami, blogami i źródłami informacji, warto jest też posiadać dobry czytnik RSS. Tutaj z pewnością wyróżnią się usługi takie jak Feedly czy Inoreader. Do tego dobrze jest też korzystać z serwisu Pocket, który pozwala zapisywać ciekawe artykuły na później.

Blog zarabianie umożliwi wtedy, kiedy stworzy się na niego wartościowe i wciągające treści. Z powyższymi narzędziami nasza produktywność i kreatywność znacznie wzrośnie, a zarabianie na blogu w końcu nabierze tempa, gdyż przyciągnie on więcej czytelników. Zadbać należałoby jeszcze o SEO, gdyż połączenie przemyślanych działań związanych z SEO i wysokiej jakości treści to połączenie gwarantujące sukces.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *