Stacjonarnie czy online? Jaki sklep z oprogramowaniem wybrać?

Mamy 2020 rok i nie powinno nikogo dziwić, że dziś oprogramowanie najczęściej kupujemy w sposób wysoce odmienny od tego, co obowiązywało jeszcze 10 lat temu. Współcześnie, świadomi konsumenci stawiają na wygodę zakupów oraz ich opłacalność, co każe poważnie zastanowić się nad tym, czy lepiej kupować dziś oprogramowanie komputerowe w stacjonarnych sklepach czy drogą online?

Stacjonarnie czy online?

Przez długie lata najlepszym, a dawniej wręcz jedynym sposobem na zakup oprogramowania komputerowego była wycieczka do stacjonarnego sklepu. Nieważne, czy mowa tu o elektromarkecie, o autoryzowanym salonie producenta, czy sklepie, w którym kupowało się zarówno hardware, jak i software – stacjonarne placówki sprzedaży detalicznej to dziś przeszłość. Owszem, ciągle działają i owszem, ciągle można w nich kupować programy komputerowe, ale jest to obecnie nie dość, że mniej wygodne niż kupowanie online, to na dodatek sklepy tego rodzaju zwykle nie mają szczególnie konkurencyjnej oferty cenowej.

Najlepszym rozwiązaniem jest w 2020 roku kupowanie oprogramowania online. Są to nie tylko bardziej komfortowe, wygodniejsze i szybsze zakupy, ale również ceny produktów są odpowiednio tańsze w sieci niż w sklepach stacjonarnych. To, że na koszty zakupu produktów w klasyczny sposób wpływają koszty utrzymania fizycznych placówek to jedynie jeden z powodów wyższych ofert i, szczerze mówiąc, nie ma większego sensu, by się nad tym rozwodzić. Wszak klientowi chodzi o uzyskanie kompromisu między ceną, jakością, a wygodą, prawda?

Kupując software online oszczędzamy czas, gdyż nie musimy wybierać się do stacjonarnego sklepu oraz pieniądze, ponieważ ceny online są w 99% przypadków znacznie bardziej atrakcyjne. Ponadto korzystają z porównywarek cen zawsze mamy pewność, że znajdziemy najlepszą ofertę na interesujący nas program, a sam zakup jest niezwykle wygodny – wystarczy bowiem wybrać produkt, zapłacić online oraz pobrać licencję i oprogramowanie, a następnie aktywować je na swoim komputerze. W ten sposób cały proces zakupowy jest ograniczony do wykonywania absolutnie niezbędnych czynności. Spoglądając w przyszłość, komfort zakupów online będzie jedynie wzrastał, podczas gdy sklepy stacjonarne będą systematycznie zmniejszały swój, i tak już niewielki, udział w rynku.

Oficjalne sklepy – najlepsze rozwiązanie?

Odpowiadając na pytanie ukrywające się w tytule tej sekcji artykułu można powiedzieć, że oficjalny sklep, a w zasadzie platforma z aplikacjami, taka jak Google Play czy App Store to rozwiązania na pewno najwygodniejsze. Jeśli mamy już skonfigurowane konto w jednym z takich sklepów wraz ze sposobem płatności, to dokonanie zakupu jest jedynie miłą formalnością, a cały proces przebiega błyskawicznie. Pytanie jednak, czy jest to najlepsze rozwiązanie? Mając na uwadze jedynie wygodę, należy odpowiedzieć twierdząco. Analizując jednak rynkowe oferty i szukając tańszego lub po prostu opłacalnego oprogramowania, sytuacja mocno się komplikuje.

Największą konkurencją dla oficjalnych sklepów dostawców rozwiązań i usług IT, takich jak Google, Huawei, Apple czy Microsoft są niezależne e-sklepy, których oferta nie odstaje wiele pod względem wygody dokonywania zakupów, a prezentuje się zdecydowanie lepiej pod kątem stricte finansowym. Zewnętrzne sklepy, w których kupować możemy licencje na pełnoprawne dystrybucje uznanych na rynku programów oferują nieporównywalnie lepsze ceny niż oficjalne platformy sprzedażowe. Może poza spontanicznymi promocjami, kiedy ceny oprogramowania stają się zbliżone do siebie, niezależne sklepy online wygrywają swoją polityką cenową z największymi graczami na rynku.

Jaki sklep z oprogramowaniem warto wybrać?

Oto pytanie kluczowe – jaki sklep z oprogramowaniem należy wybrać? Na pewno nie należy stawiać na pierwszym miejscu sklepów stacjonarnych – ich czasy świetności minęły i dziś ani oferowane przez nie ceny, ani model dystrybucji nie zasługuje na wyróżnienie. Zatem, oficjalne platformy czy niezależne e-sklepy? Jeśli zależy nam na wygodzie, a cena nie gra roli, kupujemy w sklepach obsługiwanych przez gigantów branży IT. Jeśli jednak kupujemy świadomie i analizujemy atrakcyjność oferty oraz relację ceny do wygody finalizacji transakcji – najlepszym rozwiązaniem będzie kupowanie oprogramowania w mniejszych, niezależnych e-sklepach. Tym sposobem możemy kupić pełnoprawne i oryginalne oprogramowanie znacznie, znacznie taniej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *