Tablet graficzny – co to jest, jaki wybrać?

Tablet graficzny to coś zupełnie innego niż zwykły tablet. Tego typu urządzenia służą przede wszystkim osobom zajmującym się tworzeniem i obróbką grafiki komputerowej. Świetnie nadaje się do obróbki zdjęć, mogą też zastąpić zwykłą mysz. Tablety graficzne nie zastąpię zwykłego tabletka, nie służą do grania, przeglądania internetu czy instalowania aplikacji. Jest to typowe urządzenie do pracy oraz rozwijania swoich pasji. Rysik w tablecie zastępuje ołówek, zaś samo urządzenie kartkę. Jest tylko bardziej precyzyjne od ręki człowieka. Tablet odczytuje siłę nacisku, w efekcie czego powstają linie o różnej intensywności i grubości.

Jak działa tablet graficzny?

Tablet graficzny odpowiada swoim działaniem tablicy elektronicznej, której odpowiednikiem jest ekran komputera. Składa się z dwóch głównych części: podstawy w formie tabliczki oraz wskaźnika w formie pióra lub myszy. Elementy tabletu graficznego to: pióro elektroniczne, przyciski funkcyjne, foliowa fiszka, podstawka pióra, aktywny obszar roboczy, kontroler tabletu, obudowa, mata stabilizująca, pokrywa dolna, obwód tabletu i przewód komunikacyjny. Zazwyczaj w zestawie znajduje się kilka rodzajów kabli. Ten najważniejszy rozwidla się na kolejne trzy: HDMI, który przekazuje obraz, USB, który przekazuje dane o pozycji wskaźnika i część zasilającą, która podłączona jest do gniazda. Mówić prościej, profesjonalny tablet działa na podobnej zasadzie co myszka komputerowa. Kiedy ruszamy piórkiem nad powierzchnia tabletu to kursor przesuwa się, dotkniecie tabletu jest jak klikniecie albo rysowanie na papierze.

Tablet graficzny z wyświetlaczem

Tablet graficzny z wyświetlaczem to nowość na rynku komputerowym. Tablet ten rożni się od pozostałych przede wszystkim rozmiarem oraz wagą, jest dużo cięższy niż zwykły tablet graficzny. Łączy w sobie cechy tradycyjnego tabletu graficznego i monitora dotykowego. Dzięki temu każda operacja jest od razu widoczna bez konieczności łączenia z urządzeniem zewnętrznym. Najważniejszą cechą, która go wyróżnia jest wyświetlacz, który służy zarówno do pracy jaki i do rozrywki – oglądania filmów czy korzystania z internetu. Tablet zapewnia kilka opcji wyświetlania tzn. tablet może być jedynym wyświetlaczem, duplikatem monitora, lub rozszerzeniem monitora o kolejną powierzchnię roboczą. Urządzenie pracuje w rozdzielczości Full HD. Podłączając tablet do komputera otrzymujemy drugi wyświetlacz, który z automatu wykrywa system Windows. W ten sposób można wybrać wszystkie potrzebne opcje jakie posiada Windows. Program graficzny uruchamiamy na samym tablecie, a komputer jest baza do jego zapisywania. Główną wadą tego typu urządzenia jest duża ilość, plątanina kabli oraz wysoka cena. Nie ma tez możliwości obsługi podstawowych opcji dotykiem, takich jak przesuwanie, powiększanie czy obrót. Ale wyróżnia go wysoka rozdzielczość ekranu i wyświetlacz oraz bardzo dobre parametry. Praca na tablecie z wyświetlaczem jest bardzo bardzo przyjemna, szczególnie dla osób, które lepiej czują się widząc, co rysują. Tablet poprawnie odczytuje poziomy nacisku sprawiając, że korzystanie z niego jest bardzo wygodne. Rozmiary tabletu pozwalają na wykorzystanie go przy biurku, a precyzja działania i funkcjonalność sprawiają, że korzystanie z niego to czysta przyjemność.

Jaki tablet graficzny wybrać, na co zwrócić uwagę?

Wybór tabletów graficznych jest bardzo duży. Aby dokonać właściwego wyboru, warto sprawdzić podstawowe parametru. Są to:

  • powierzchnia robocza i proporcje – powierzchnia robocza powinna dokładnie odzwierciedlać parametry monitora, ponieważ pozwana to na dokładną pracę nad niewielkimi szczegółami. Nawet niewielkie ruchy rysikiem powinny być perfekcyjnie odwzorowywane.
  • rozmiar – trzy podstawowe rozmiary tabletu to A4, A5, A6. Rozmiar A4, największy jest idealnym wyborem dla początkujących użytkowników, pozwala na poznanie funkcji urządzenia. Rozmiary mniejsze będą lepsze dla zaawansowanych grafików, dla których najważniejsza jest precyzja i dokładność
  • dokładność rysika i wysokość odczytu – im mniejsza wartość rysika tym jest większa dokładność rysowania. Najlepsza tablet graficzny ma wartość rysika ok. 05,-0, 25 mm. Wysokość odczytu mówi to tym, na jaką odległość należy zbliżyć piórko do powierzchni roboczej, aby tablet je odczytał, z reguły wynosi 9-10 mm,
  • rozdzielczość – rozdzielczość im wyższa tym lepiej będziemy mogli pracować nad detalami, średnio wynosi około 2000 dpi. Dobrze, aby wybrane urządzanie odznaczało się dużą głębią kolorów oraz miało prawidłową jasność. Wysoka jasność wyostrza barwy, lecz może spłycać nasycenie czerni.
  • próbkowanie – oznacza prędkość odczytu rysika, tzn. jak dokładnie odwzorowywane są przez tablet szybkie ruchy. Na tą cecha powinny zwrócić uwagę, które malują i rysują na tablecie. Im wyższy parametr, tym dokładniejsze odwzorowanie ruchów. Dobry tablet graficzny ma tę wartość w granicach 200pps (punktów na sekundę). Jeżeli wielkość próbkowania będzie niska, to przy szybkiej i dynamicznej pracy powierzchnia robocza tabletu może zacząć wyświetlać błędny zapis obrazu.
  • czułość nacisku im większą wartość ma ten parametr, tym lepiej. Intensywność nacisku piórka ma wpływ na grubość linii.
  • jakość wykonania – kupując table graficznyt, należy sprawdzić z jakich materiałów jest wykonany, istotne jest, by wszystko dobrze przylegało do dłoni, w przeciwnym razie nie tylko uzyskanie precyzyjnego rysunku będzie utrudnione, lecz również dłoń będzie się szybciej męczyć.
  • kąt pochylenia jest funkcja odróżniająca kąt pochylenia wskaźnika względem powierzchni roboczej, zazwyczaj do około 60°

Wybór tabletu graficznego to trudne zadanie. Przed decyzją o jego zakupie warto poczytać opinię, rankingi lub zwrócić się o pomoc do sprzedawcy w profesjonalnym sklepie komputerowym. Warto też zapytać o opinię znajomych grafików lub innych użytkowników tego sprzętu. Warto porównać dostępne modele i wytypować te, które będą odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Przy zakupie swojego pierwszego tabletu graficznego warto kierować się też marką, która jest znana i ceniona. Warto sprawdzić cenę, choć nie zawsze atrakcyjna cena wiąże się z dobrą jakością użytkowania i funkcjonalnością urządzenia. Kupując tablet graficzny należy sprawdzić ustawienia sprzętu komputerowego, tak aby nowe urządzenie po podłączeniu do komputera działało bezproblemowo i wykorzystywało swoje wszystkie możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *