Walidator html jest to program który ma za zadanie sprawdzanie poprawności danego dokumentu określonej składnik. Walidatory dzielą się na dwa rodzaje: składni oraz znaczenia. Walidacja zazwyczaj jest to pierwszy krok w ocenie dostępności stron internetowych. Jeżeli dana strona nie opiera się na wyznaczonych standardach, może postanowić fakt, i dostęp do zawartości danej strony będzie ograniczona lub uniemożliwiona. Należy odpowiednio zaznajomić się z tą możliwością, tak aby internauci mogli w swobodny sposób odwiedzać naszą stronę internetową bez błędów, które mogłyby wpływać na uniemożliwienie jej obsługi.
Walidator W3C
Bardzo ważne w przygotowywaniu każdej strony internetowej, jest nie tylko odpowiednie zaprojektowanie jej, ale także późniejsze testowanie oraz w przypadku takiej potrzeby, wprowadzenie odpowiednich poprawek. Walidacja zatem jest to takie działanie, które ma na celu sprawdzenie obecności błędów na danej stronie internetowej, która jest w budowie. Walidacja strony internetowej to ściśle określone działania, mające na celu sprawdzenie czy budowa strony zawiera błędy. Standard W3C został wprowadzony, ze względu na możliwe pojawiające się błędy w kodzie, które w pierwszym momencie mogą nie być zauważalne dla tworzącego stronę. Źle sprawdzona strona, może powodować poważne problemy w jej funkcjonowaniu. Walidacja W3C sprawdza kod HTML strony internetowej pod kątem ogólnie przyjętych standardów wytyczonych przez The World Wide Web Consortium.
Czym jest błąd walidacji?
Walidacja ma za zadanie doprowadzenie danej strony internetowej do poziomu wiarygodności. Wszystkie błędy można podzielić na kilka grup, Najczęściej popełniane w nich to błędy funkcjonalne, co oznacza że wykryto złą lub brakującą funkcję. Do często popełnianych błędów należą także te podczas których dochodzi do niewłaściwego przetwarzania danych, a także niewłaściwego użycia języka oprogramowania. Błąd może być wykryty także w momencie kiedy treść dokumentu jest błędna lub niepoprawne a specyfikacja lub projekt dobierają sobie błąd. Podczas tworzenia strony internetowej bardzo możliwe jest pojawienie się różnorodnych błędów w kodzie, na pierwszy rzut niezauważalne. Jednak w przypadku sprawdzenia nie sprawdzenia strony przed wprowadzeniem jej do funkcjonowania, może to powodować poważne problemy w późniejszym funkcjonowaniu. Dlatego także właśnie został stworzony standardy W3C, a także daje możliwość profitów przy tworzeniu stron internetowych.
Co to jest walidacja CSS?
Jest to darmowy program stworzony przez W3C, mające na celu pomaganie deweloperom oraz projektantom weryfikacji CSS to znaczy Kaskadowych Arkuszy Stylów. Można z niej korzystać dzięki darmowej usłudze, a także pobrać go i korzystać w formie programu napisanego w języku Java. Jeżeli używamy podstawowego interfejsu, walidator może Sprawdzić zgodność przez CSS21, będącego obecną rekomendacja techniczna CSS. Możliwe jest także bardziej szczegółowe sprawdzenie, służy do tego zaawansowany interfejs, dzięki któremu możemy mieć sprecyzowane sprawdzenie do trzech parametrów. Wszystkie błędy wykrywane są w momencie kiedy dany sprawdzone arkusz prezes jest niezgodny z rekomendacją wyznaczoną przez CSS. Walidator ten może sprawdzić różne profile, wyszczególniające cechy jakie powinny być zastosowane na danej platformie przez implementację. Wyszukiwanie błędów na stronach www może być tak że wykonywane przez zatrudnione do tego celu osoby.
Jak odpowiednio i szybko wykonać walidację?
Walidację strony internetowej najlepiej i najszybciej wykonać można w przypadku projektowania stron. Na rynku dostępnych jest wiele walidatorów które są darmowe, chociaż istnieją także odpłatne. Koncentrują się one na szczególnie określonych i wyznaczonych elementach, składających się na składnie kodu HTML oraz CSS. Walidatory dostępne są zarówno na stronach internetowych, jak i offline, dlatego też ich wybór jest bardzo duży, a ostateczny wybór odpowiedniego walidatora zależy od funkcji którą ma on spełnić. Walidacja nie jest to powszechne zjawisko, jednak warto o tym pamiętać, aby tworzyć stronę, która będzie dopracowana pod każdym kątem. Dużym plusem całej tej czynności jest także fakt, iż nie zajmuje on dużo czasu a jednocześnie jest bardzo pomocnym narzędziem.
Walidacja stron internetowych podczas tworzenia- czy warto ją wykonywać?
Dzięki braku obecności błędów na danej stronie internetowej, w wielu przypadkach osoby korzystające z takiej strony internetowej mają komfort jej szybkiego odbierania, ponieważ przeglądarka jest w stanie ją szybciej interpretować. Bardzo ważnym elementem prąd przygotowany zgodnie ze standardami W3C jest fakt, iż takie strony są przyjazne dla osób niepełnosprawnych. Należy jednak pamiętać iż walidowanie kodu witryny według reguł W3C nie daje żadnych dodatkowych benefitów w przypadku pozycjonowania stron i seo. Mimo to strony internetowe na których wykorzystywane był 3wc validator, to lepiej oceniane pod kątem jakościowym strony, dlatego zawsze warto usuwać wszelkie możliwe błędy znajdujące się na stronie internetowej.
Komentarze
infomiasto
Mam wrażenie że strony na wordpress są z natury niezgodne z w3 i mają problemy zawsze w różnych miejscach. Nie wiedziałem szablonu czy strony na wp całkiem zgodnej.