Wartościowe katalogi stron – czy takie jeszcze istnieją?

Kiedyś szalenie popularne, dzisiaj w odwrocie – katalogi stron www. Dziś już może nie każdy pamięta co to jest, a być może wielu nawet nie wie. Od paru lat mamy już pokolenie internautów, którzy nigdy nie spotkali się w swojej historii z takim terminem jak katalog stron www. Odpowiedzmy więc sobie na początku na pytanie czym w ogóle są te katalogi, a w dalszej części artykułu powiemy sobie czy istnieją jeszcze wartościowe katalogi i czy warto jeszcze poświęcać na nie czas. Zastanowimy się także czy istnieją jeszcze wartościowe katalogi stron, a jeśli tak to jak je rozpoznać.

Dobre katalogi stron – czyli jak kiedyś wybijały się portale internetowe

Katalogowanie stron internetowych służyło zawsze temu, aby łatwiej internauci mogli trafić na naszą stronę. Katalogi były takimi, można powiedzieć, agregatorami stron internetowych. Wchodziło się do takiego katalogu, znajdowało się kategorię, którą akurat ktoś potrzebował, a następnie wchodząc w nią znajdował całą listę stron oferujących takie treści. Tak samo, gdy szukało się jakiejś usługi w swoim mieście, to znajdowało się w katalogu swoje miasto, a następnie w nim szukało się usługi. Treści takich stron nie były w tamtym czasie w żaden sposób spersonalizowane. Po prostu na podstawie opisów stron trzeba było wybrać z listy usług coś, co Ciebie zainteresuje. Brzmi słabo, nie? Ale takie były realia Internetu jeszcze w początkach XXI wieku. Inną opcją było oczywiście wyszukiwanie w wyszukiwarkach internetowych. I właśnie w ten sposób narodziło się SEO (ang. Search Engine Optimization), czyli sztuczne zawyżanie rankingu swojej strony w wynikach wyszukiwarki. Te właśnie czasy sprawiały, że jeżeli wybraliśmy najlepsze katalogi stron i udało nam się zamieścić na nich link do naszej strony – ona szybowała na bardzo wysokie pozycje na pierwszych stronach wyszukiwarki. Gdy rosła popularność takiego zawyżania rankingu swojej strony, to lista katalogów SEO rosła praktycznie każdego dnia. Pojawiały się nowe, te darmowe i te płatne, te moderowane i te pozostawione same sobie. Zacięta osoba mogła dodać swoją stronę do setek katalogów, a usługi typu dodaj stronę do katalogu można było znaleźć na prawie każdej stronie związanej z SEO.

Czy w takim razie można prosto zrobić swoją stronę popularną?

Skoro to wszystko jest takie proste, skoro wystarczy jedynie założyć swoją stronę, następnie dodać ją do katalogu, a potem być właścicielem super-popularnej strony to dlaczego dzisiaj rynek specjalistów SEO jest tak duży, a mimo to trudno znaleźć kogoś do pracy? Oczywiście bierze się to z faktu, że jeżeli sposób sztucznego zawyżania wartości czegokolwiek staje się za bardzo popularny – za chwilę przestaje być użyteczny. Tak samo było w tym przypadku. Gdy każdy dodawał swoją stronę do katalogu i oczekiwał popularności, algorytmy rankingujące nauczyły się to rozpoznawać i robić na przekór. Gdy bezpłatne katalogi stron można było znaleźć już dosłownie wszędzie to dodawanie tam stało się bezsensowne, a wręcz szkodliwe. Kiedy algorytmy znajdowały katalog, który był bardzo wątpliwej jakości, oznaczony jako spam, niemoderowany i nie na temat to natychmiast strony z tego katalogu miały obniżany ranking. Taki rozwój katalogowania natychmiast wstrzymał popularność SEO opartą na zwykłym dodawaniu stron do katalogów.

A czy dzisiaj znajdziemy katalogi, które mogą dać nam coś dobrego?

Szukając dzisiaj katalogów, warto wiedzieć, że ich siła jest dzisiaj diametralnie niższa, niż jeszcze parę lat temu. Nie zmienia to faktu, że nie jest zerowa. Katalogowanie SEO może się jak najbardziej sprawdzać jako dodatek do innych metod, ale nie może już być jedyną metodą. Na pewno nie powinny nas interesować hasła typu lista darmowych katalogów SEO, ponieważ takie mogą nam jedynie zaszkodzić. Wybierając dzisiaj katalog SEO musimy wziąć pod uwagę wiele rzeczy, takich jak: czy katalog jest moderowany (absolutnie unikamy niemoderowanych katalogów – to prosta droga do minusowych punktów w rankingu), od kiedy dany katalog istnieje (im starszy katalog tym lepiej – to znaczy, że przetrwał próbę czasu i ktoś go stale dogląda), czy katalog jest jeszcze aktualizowany (naturalnie do nieaktualizowanych katalogów nie powinniśmy dodawać stron).
Jednak w rzeczywistości nie ma co się oszukiwać – szukając dzisiaj wartościowego katalogu SEO trzeba zapłacić i to wcale nie małe pieniądze. Pojawiły się usługi oferujące dodanie strony do, na przykład, 100 katalogów. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w takiej sytuacji nie tylko dodanie strony do katalogu kosztuje. Do każdego wpisu trzeba przygotować oryginalny opis strony (300 – 500 znaków). Inaczej mówiąc, żeby dodać stronę do 100 katalogów – trzeba napisać od 30 000 – 50 000 znaków, co może być albo sporym wyzwaniem, albo sporym wydatkiem (w przypadku wynajęcia copywriterów).
Podsumowując, w ostatnich latach bardzo mocno spadła wartość katalogów SEO. Dodanie strony do niewłaściwego katalogu może skutkować obniżeniem rankingu strony, zamiast jego podwyższeniem. Jeżeli poszukujesz wartościowego katalogu, należy sprawdzić wieloletnie, moderowane katalogi, ale najlepsze katalogi SEO zazwyczaj są płatne.

Wykonaj audyt SEO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *